250 liralık zaman makinesi!

Bilimkurgu filmlerine, romanlara konu olan; bilimadamlarının üzerinde mesai harcağı “Zamanda yolculuk’ mümkün mü? İnsanoğlu geleceğe ya da geçmişe gidebilir mi?” soruları tartışıladursun, İranlı genç mucit Ali Razeki kullanıcısına 5 ila 8 yıl içinde yaşayacaklarını gösteren bir makine icat ettiğini öne sürdü. Habere göre karışık bir algoritma sistemiyle çalışan cihaz kullanıcının dokunuşuyla elde ettiği bulguları kağıda döküyor ve geleceğe dair tahminlerde bulunuyor. Bugüne kadar kurucusu olduğu Stratejik Buluşlar Merkezi’ne kayıtlı 179 icada imza atan 27 yaşındaki Razeki, bir bilgisayar kılıfına sığacak boyuttaki cihazı 4-5 bin İran Riyali (200-250 TL) bir tutara mal ettiğini söyledi. İralı mucit icadıyla ilgili de iddialı açıklamalarda bulundu: ”Bu icat sizi geleceğe götürmeyecek, geleceği ayağınıza getirecek.” Peki, yıllardır tartışma konusu olan zamanda yolculuk mümkün mü?

Prof. Dr. Cengiz Yalçın (Teorik fizikçi-‘Zaman Makineleri’ ve ‘Einstein Evreninde Zamanda Yolculuk Olsalığı’ kitaplarının çevirmeni)
”Zamanda yolculuk sadece efsanedir”

”Zamanda geçmişe yolculuk mümkün değil. Bunun için fizik kurallarına aykırı falan demeye de gerek yok. Mantıken de mümkün değil. Düşünsenize geçmişe gittiniz ve anneanenizi öldürdünüz. O zaman siz de olamazsınız. Asıl tartışma geleceğe dönük yaşanıyor. Dünyadan aya naktığınızda, ayın 1.3 saniye önceki halini görüyoruz. Güneş’in ise 8 dakika öncesini. Çünkü güneşten ışık dünyaya 8 dakikada ulaşıyor. Yine dünyaya en yakın galaksi ise 4 ışık yılı uzaklıkta. Işık hızı saniyede 300 bin kilometre hıza sahipse, 4 senede alınacak ışık hızıyla bu galaksiye ulaşıyorsunuz demektir. Bu aynı zamanda şu anlama geliyor. Dünyadan en yakın galaksiye baktığınızda o galaksinin 4 bin yıl önceki halini görüyorsunuz. Sizin gelecekte yolculuk yapabilmeniz için ışık hızını geçmeniz gerekmektedir ki bu da mümkün değil. Özetle zamanda yolculuk bir efsanedir.”

İsmet Berkan (Hürriyet Gazetesi Yazarı)
”Geçmişe gitmek için aynaya bakmak yeterli”

İnsan zaten geleceğe doğru bir yolculuk yapıyor. Ama söz edilen geleceğe dönük daha hızlı bir yolculuk ise bunun için ışık hızındaki bir cihazın içinde olmamanız gerek. Işık hızına ulaşmak için de sonsuz bir enerji gerekiyor. Bu da pek mümkün görünmüyor. Geçmişe yolculuk için aynaya bakmak ya da teleskopla yıldızlara bakmak yeterli. Çünkü yıldızlara baktığınızda bayağı bir geçmişe yolculuk yapıyorsunuz. Zamanda yolculuk kurgusal bir şey. Teleskopla gökyüzüne baktığınızda 17.3 milyar yıl önce meydana gelmiş olan büyük patlamanın izlerini görüyorsunuz. Bugünün dünyasından 13.7 milyar yıl öncesinin izlerini insan gördüğünde de bir kafa karışıklığı olmuyor değil.

Prof. Dr. Saim Yeprem (Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi)
”Basit bir makineyle geleceğe gitmek mümkün değildir”

Zaman kavramını anlatacaksınız ama hangi zaman? Kuran’da Allah sizin bin yılınız bizim katımızda bir gün gibi demektedir. Yine bir günün 50 bin gün olduğu anlatılan ayetler vardır. Çünkü zaman Allah’ın yarattığı izafi bir kavramdır. Halkın zaman dediği şey psikolojik zamandır. Ama insanın hissettiği zamanla saatin gösterdiği zaman farklı şeylerdir. Hapishanede geçen bir günle sevgiliyle geçen bir gün aynı değildir. Bunlar da psikolojik zamandır. İslam inancına göre Allah zamandan ve mekandan münezzehtir. İslam tasavvufunda tay-i zaman diye bir kavram vardır. Yani zamanın dürülmesi, ortadan kalkması. Maddeyi zamandan geri döndürmek, akışı geri çevirmek mümkün değildir. Bu akışı insanın beyni farklı hissedebilir. Neticede zaman çok geniş ve karışık bir kavram. Basit bir makineyle zamanda yolculuk yapmak, geleceğe gitmek mümkün değildir.

Haktan Akdoğan (Sirius Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı)
”Zamanda yolculuk kesinlikle mümkündür”

“Zaman, enerji dediğimiz olgunun hız ve titreşimi ile bağlantılı bir parametrik değiskendir. Zaman dördüncü boyut içinde uzayıp giden elektromanyetik bir video bant gibidir. Evrenimiz iç içe geçmis sayısız uzay boyutlarından sadece birisidir. Farklı evrenleri bir kitabın üst üste gelen sayfaları gibi görebiliriz. Her bir sayfa, bir enerji düzeyini simgeler. Bir sayfadan diğerine atlayarak geçmek, bir kuantum enerji düzeyinden digerine sıçramak demektir. Kısacası bir boyuttan, bir boyuta geçmek mümkündür. Einstein’in genel görecelik teorisine göre, uzay ve zaman, büyük kütleler karşısında bükülmeye uğramaktadır. Uzay bükülerek, diğer noktalarına dogru bir çesit tüp geçitsel bir tünel oluşturur. Uzay ve zaman aynı alanın iki yüzü olduğu için, uzayın büküldüğü noktada zaman da bükülmeye uğramaktadır. Uzay bükülmesi, bir noktadan diger uzay noktalarına doğru bizi çok kısa yollardan bağlayabildiği gibi, zamandaki bükülme de bizi şu anın, diğer geçmiş ve gelecekteki noktaları ile irtibatlayabilir. “Zaman” uzaysal yer değiştirmenin ifadesidir. UFO’lar başka zamanlardan, başka uzay boyutlarından ve başka yıldız sistemlerinden bize kadar gelen zeki yasam formlarıdırlar. Bazı UFO’lar da gelecekten geliyorlar. Dış dünyalardan gelenler olduğu gibi bizim gelecegimiz diye tabir ettigimiz zaman boyutlarından bugüne gelenler de var. Zaman yolculuğundaki temel ilke önce kendi uzay/zaman sürekliliğimizi aşmak için yoğunlaşmış bir enerji olan maddenin boyutunu belirleyen ana titreşim frekansını yani ışık hızını üst uzay/zaman skalasına geçecek şekilde yükseltmektir.

İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking:
”Zaman makinesi mümkün”

Ünlü fizikçi Stephen Hawking 3 yıl önce İngiliz gazetesi The Daily Mail’de yayınlanan makalesinde ‘zaman makinasının mümkün olduğunu’ açıklamıştı. Bugüne kadar ‘zamanda yolculuk’ ile ilgili Albert Einstein tarafından öne sürülen iki öneri ‘solucan deliği’ ve ‘kara delik’ teorileriydi. Hawking üçüncü bir ihtimal olarak, ışık hızının yüzde 99.9’una ulaşacak bir uzay gemisinin dünyanın etrafında dönmesini sunuyor. “Işık hızına ulaşacak bir uzay gemisi inşa etmek imkânsız değil; bugün CERN’de yapılan deneyle dünya üzerinde ışık hızına ulaşılmış oldu. Fizik kurallarına göre hiçbir madde ışık hızına ulaşamaz. Ancak, ışık hızıyla giden bir geminin içindeki bir çocuğun bile basitçe yürüyerek bu hızı geçme ihtimali var; çünkü yürüyüş hızı geminin ışık hızına eklenecek” diyen Hawking, fiziğin bu durumu engellemek için uzay mekiği içindeki zamanı yavaşlattığını anlatıyor. Bu sayede, gemi içinde geçen bir hafta dünyada 100 yıla tekabül ediyor. Yani 2050’de böyle bir geminin uzaya yollanması ve bir hafta yörüngede dönmesi durumunda, dünyaya döndüğü zaman tarih 2150 olacak. Bu da geleceğe doğru zaman yolculuğunun mümkün olduğunu gösteriyor. Hawking geleceğe yolculuğun ‘mümkün olabileceğini’ söylerken sözlerine şunu da ekliyor: Maalesef geçmişe zaman yolculuğu henüz teoride bile mümkün değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir