250 Yıllık Metnin Şifresi Çözüldü

Amerikalı ve İsveçli araştırmacılar gizli bir cemaat için hazırlanan 250 yıllık Copiale Şifresi olarak bilinen metnin sırrını çözmeyi başardı. 75 bin karakterden oluşan şifreli metin 18. yüzyılda Almanya’da yazıldı ve Soğuk Savaş’ın bitmesinin ardından Doğu Berlin’de bulundu.

105 sayfalık el yazması metninde, 1700’lü yıllarda ortaya çıkan en gizemli örgütlerden birinin gizli ritüelleri deşifre ediliyor. Southern California ve Uppsala üniversitelerinin çalışmasında, metni çözmek için bilgisayar programlarından yararlanıldı. Şifreyi çözen ekipte bulunan Kevin Knight, kitabın gizli cemaatler üzerine çalışma yapan tarihçilere yeni bir pencere açabileceğini söyledi. Knight, “Çoğu tarihçi gizli cemaatlerin devrimlerde rolü olduğunu inanır ama çoğu durumda bu kesin olarak kanıtlanamamıştır çünkü belgelerin büyük kısmı şifrelenmiştir” dedi. Şu anda özel bir koleksiyonda bulunan el yazması metnin, her biri 90 karakter olan ve semboller, Roma ve Yunan harflerinin kullanıldığı şifrelerle yazılmıştı. metinde yer alan bazı ritüeller şöyle;

Üyelik kabul ritüelinde, önce adaydan kendisine verilen boş bir kağıdı okuması isteniyor. Okuyamazsa, bir gözlük takması istenerek kaşından bir tüy koparılıyor.

Üye adayına, göğsünün sol tarafı ve sağ dizi açıkta kalacak şekilde gözleri bağlandıktan sonra infazı gerçekleştirilecekmiş gibi son teselli sözleri okunuyor. Sonunda adaya hiçbir zarar verilmeyen bu ritüel, yalnızca korkutma amacı taşıyor.

Üyelerin dışarda birbirini tanıyabilmesi için de farklı bir yöntem geliştirilmiş. “Hans nasıl?” diye sorulan bir üye, örgütten olduğunu kanıtlamak için, Hans isminin ikinci harfiyle başlayan bir ismi kullanarak cevap vermek zorunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir