Antik Dönemde Beyin Ameliyatı!

Rus bilim adamları, iki bin yıldan eski kafatasları üzerinde yaptıkları incelemelerde antik dönemlere ait beyin ameliyatı yöntemlerini analiz etti. Antik hekimlerin basit el aletleriyle çok başarılı ameliyatlar yaptığı ifade edildi. Rus beyin cerrahları, antropologların ve arkeologların da yer aldığı çalışmada Pazırık adlı bir kabilenin mensubu olan iki erkeğe ve bir kadına ait olan kafataslarında beyin ameliyatının en eski metodu olan treanasyonun kusursuz izlerini buldu.

Rusya Arkeoloji ve Etnoğrafya Enstitüsü uzmanları, Altay Dağları’nda keşfedilen iki bin yıldan eski kafatasları üzerinde antik beyin ameliyatı metotlarını araştırdı. Araştırmalar, antik zamanlarda hekimlerin basit el aletleriyle başarılı ameliyatlar yapmış olduklarını gösterdi. Rus arkeologların Altay Dağları’nda bulduğu üç kafatasının, Pazırık kültürüne ait insanlardan kalma olduğu sanılıyor. 2300 ile 2500 senelik kafatasları, beyin ameliyatının en eski yöntemi olarak bilinen “trepanasyon” izi taşıyor.

Rus beyin cerrahı Aleksey Krivoshapkin, gördüklerinden oldukça etkilendiğini ve Altay insanlarının Hipokrat’ın yaşadığı zamanlarda, beyin hastalıklarını tespit ederek ameliyat gerçekleştirebildiklerini söyledi. İlk olarak mikroskop altında gerçekleştirilen analizler, kafa derisinin nasıl alındığına dair izler sunmadı. Antik beyin cerrahlarının kafatasını açmak için ilk olarak sivri bir alet ile kemiğin yüzeyini kestiği, daha sonra sık darbelerle delik açıldığı anlaşıldı. Krivoshapkin, “3 kafatasında da kusursuz bir trenapasyon izi bulunduğunu ve antik hekimlerin her adımını izlerden anlayabildiklerini” belirtti. Yöntemin anlaşılmasının ardından, kullanıldığına inanılan bir bıçağın benzeriyle modern bir kafatasının aynı yöntemle açılması 28 dakika sürdü. 2500 yıl önce hekimlerin anestezi etkisi yapan bir tedavi uygulayıp uygulamadıkları ise bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir