Antik Yunanda Laptop Var mıydı?

Amerika’daki J. Paul Getty Müzesi’nde sergilenen kabartma heykeldeki figürün ne olduğu tartışmalara neden oldu. Komplo teorisyenleri bunun bir bilgisayar olduğunu öne sürerken aksi görüştekiler ise “ilkel bir hesap makinesi ya da defter” olabileceğini söylüyor.

Kabartma heykelde kendisine sunulan bir hediyeyi inceleyen soylu bir kadın görülüyor. Bakışları dizüstü bilgisayara benzeyen nesneye yönelmiş, sağ eliyle de o nesnenin sağ üst kısmını tutuyor. Karşısında da kendisine o nesneyi takdim eden bir hizmetli görülüyor. J. Paul Getty Müzesi’deki tanıtım broşürüne göre söz konusu kadın zengin bir aileye mensup. Sağ kolundaki, altın olması muhtemel yılan şeklindeki bilezikler, kıyafeti ve saç şekli de onun soylu ve varlıklı bir ailenin üyesi olduğunu gösteriyor. Bu konudaki diğer bir gösterge de kadının oturduğu sandalyenin süslemeleri. Müzede sergilenen Anıt Mezardaki Taçlı Kadın ve Yardımcısı adlı kabartmanın bu kadar tartışılmasının sebebi figürlerden birinin elinde bugün kullanılan dizüstü bilgisayara oldukça benzeyen bir cisim bulundurması. İlk bakışta sağ yanındaki kulaklık ve mikrofon girişi olabilecek iki ayrıntı nedeniyle gerçekten de dizüstü bilgisayara çok benziyor.

Heykelde soylu bir kadın, kendisine sunulan hediyeyi incelerken tasvir edilmiş. Köle kız tarafından sunulan hediye, neredeyse günümüzdeki dizüstü bilgisayarlarla birebir aynı boyutlara ve biçime sahip. Figürün üzerindeki en dikkat çeken detay ise yanındaki iki deliğin bulunması. Bu deliklerin bilgisayarlarda bulunan USB girişler olduğunu iddia edenler var.

antik-yunanda-bilgisayar

Tarihçilere göre soylu kadına sunulan ve dizüstü bilgisayara benzetilen nesne bir mücevher kutusu olabilir. Komplo teorisyenlerine göre bu, günümüz dizüstü bilgisayarlarının ta kendisi. Ortaya atılan en fantastik senaryo ise zaman makinesiyle Antik Yunan dönemine ışınlanan bir kişinin yanında laptop götürmüş olabileceği. Bazılarına göre ise bu figür mitolojide geçen Kahin Delfi’nin bir icadı. Yunan mitolojisinde; Apollon’un sözcüleri olarak da geçen Delfi Kahinleri gelecekten haberler verirdi. O dönemde birçok kişi onları dinlemeye giderdi. Delfi Kahinleri o dönemde devlet adamlarının da önde gelen danışmanlarıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir