Apandisit Üzerine Önemli Bilgiler: Tipleri, Belirtileri ve Tedavisi

İnsan vücudundaki tüm organlardan en yanlış anlaşılanı muhtemelen apandisittir. Genellikle “işe yaramaz” ve “önemsiz” olarak tanımlanır ve insan evriminin bir kalıntısı olduğu düşünülür. Charles Darwin, mağara adamlarının ağaç kabuğunu ve diğer lifli bitki materyallerini sindirmek için kullandıkları bir organ olabileceği sonucuna vardı.

Bugün, apandisit konusu açıldığında, çoğu insan bunu potansiyel olarak ağrılı iltihaplanmaya yol açabilecek bir “hiçbir şeye iyi gelmeyen” vücut parçası olarak düşünme eğilimindedir. Fakat aslında bu organda çoğu insanın düşündüğünden daha fazlası var.

Apandisit Nedir ve Ne Yapar?
Apandisit, karnınızın sağ alt kısmında bulunur. Bu sümüksü, parmak şeklindeki organ, bağırsakların bir parçası olan küçük bir keseye (çekum kalın bağırsağın başlangıcı olarak kabul edilir) bağlıdır ve gastrointestinal kanalınızın bir parçasıdır.

Apandisit, ince ve küçüktür, yalnızca 2 ila 4 inç (5 ila 10 santimetre) uzunluğundadır. Uzun süredir, herhangi bir işleve hizmet etmeyen ve çıkarılmasının zarar vermeyeceği bir organ olarak kabul edilen apandisit için yapılan araştırmalar sayesinde, apandisitin aslında faydalı olabileceğini sonucuna ulaşıldı.

Fransa ve Avustralya’daki bilim adamlarına göre, apandisit, bağırsak bakterileriniz için önemli bir işlevi olduğundan, bağışıklık sisteminizde rol oynayabilir.

Nature Immunology’de yayımlanan çalışmaları, apantisitim- doğuştan gelen lenfoid hücreler (ILC’ler) olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin yardımı ile – iyi bağırsak sağlığı ve enfeksiyonlardan iyileşme için gerekli olan “iyi bakteriler” için bir rezervuar olarak çalıştığını göstermiştir. Bazı hastalıklar bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri yok ettiğinde, apandisit bu probiyotikler için “güvenli bir ev” olarak çalışır.

Araştırmacılar, bu bulguların insanların, apandisitlerinin sağlıkları ile “alakasız” olup olmadıklarını yeniden düşünmeleri gerektiğini söylüyor. Melbourne’deki Walter ve Eliza Hall Enstitüsü’nde profesör olan Gabrielle Belz’e göre; vücudun bağışıklık sistemi enfeksiyondan kurtulduktan sonra, bakteriler, apandisitin biyofilminden ortaya çıkacak ve daha sonra bağırsaklarınızı yeniden kolonize ederek onu sağlıklı durumuna geri getiriyor.

İltihaplanma Durumunda Gerçek Sorun Ortaya Çıkıyor
Birçok insan, apandisitleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan uzun ve sağlıklı hayatlar yaşar. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu organ enfeksiyona ve tıkanmaya yatkın hale gelir – apandisit yolunu açar. Basitçe söylemek gerekirse, apandisit genellikle patojenik bakterilerden kaynaklanan bir iltihaptır. Bu kötü bakteri hızla çoğaldığında, organda şişlik ve irin oluşumuna yol açabilir.

Oldukça yaygın bir durumdur ve ABD’de, ameliyatlara neden olan karın ağrısının en sık görülen nedenidir. Doktorlar, ülkede her yıl en az 250.000’den fazla apendektomi (apandisitin çıkarılması) gerçekleştirmektedir. Apandisit yoğun ve aşamalı olarak kötüleşen ağrı, bulantı ve kusmayı içerir. Her 10-30 yaş aralığındaki kişilerde daha duyarlı olmasına rağmen, her yaşta ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir