Astigmatizm Nedir ve Nasıl Oluşur?

Genellikle kitap okuduktan sonra ortaya çıkan, bilgisayar ekranına bakarak veya uzak mesafelere bakarak bulanık veya dalgalı görme, baş ağrıları ve göz yorgunluğu gibi semptomlar yaşar mısınız? Bir tür astigmatlık yaşıyor olabilirsiniz.

Ancak korkma; astigmatizm oldukça yaygındır ve tehlikeli bir hastalık değildir. Fakat astigmatizmin neden oluştuğunu gerçekten anlamak için önce insan gözünün nasıl çalıştığını öğrenmelisiniz.

Gözümüz Nasıl Çalışıyor?
Belirli bir nesneye baktığınızda, nesneden gelen ışık ışınlarının retinaya ulaşabilmesi için gözlerden geçmesi gerekir. Bu daha sonra retina hücrelerinden optik sinire ve ardından beynin görme merkezlerine gönderilecek sinir mesajlarını tetikler. Alınan bilgiler daha sonra beyin tarafından işlenir ve bu da görmemize izin verir.

Işık ışınları bir nesneden her yöne yansıtabilir. Bunun nedeni, etrafımızdaki güneş ışığı, ay ışığı ve yapay ışık (ampullerden ve lambalardan) gibi birçok ışık kaynağından gelmeleridir; Bununla birlikte, bu sıçrayan ışığın bir nesneden göze giren kısmı retinanın küçük bir kısmına odaklanmalıdır. Bu gerçekleşmezse, o zaman bakıyor olduğunuz nesne bulanık olacaktır.

Odaklanma görevi korneanıza ve lensinize düşer. Kornea temelde bundan sorumludur, çünkü ışık ışınlarını kırar ya da büker, bu daha sonra mercekten geçer. Objektif daha sonra kalınlığını değiştirerek odaklamayı hassas şekilde ayarlar. Bu, lens aslında elastik olduğundan ve yuvarlak veya düz olmaktan kayabileceği için “accommodation ” olarak bilinir. Objektif daha yuvarlaksa, ışık ışınları içe doğru daha iyi bükülebilir.

Lensin şekli siliyer gövdesindeki küçük kaslara bağlı olarak değişir. Küçük tel benzeri yapılar olan askı ligamentleri bir uca lense bağlanır ve onu siliyer gövdesine bağlar. Yapısını bir trambolin olarak düşünün: Objektif, kabarık merkez gibi davranır, askıdaki bağlar yaylardır ve siliyer kaslar, kabarık merkezin kenarındaki jant gibi hareket eder.

Siliyer cisimdeki kaslar gerildiğinde, ligamanların gevşemesine ve lensin yağlanmasına neden olur. Bu, yakındaki nesnelere bakarken olan şeydir. Uzaktaki nesneler için siliyer kas gevşer ve bağların gerilmesine neden olur. Lens daha sonra incelir. Yakındaki nesneler için, daha iyi odaklanma sağlamak için ışık ışınlarının daha fazla kırılması gerekir. Bununla birlikte, nesne uzaktaysa daha az bükme gerekir.

Peki, Astigmatizm Nasıl Oluşur?
Yine kırılma, gözün – özellikle korneanın – ışığı büktüğü yöntemdir, kırma kusurunuz varsa, gözlerinizin retinaya doğru şekilde bükülemediği veya odaklanmadığı ve bulanık görmeye yol açtığı anlamına gelir. Bu iki nedenden ötürü ortaya çıkabilir: Göz küresi şeklinde anormallikler var veya yaşlanma gözün odaklanma mekanizmasını etkilemiştir.

Astigmatizm, hipermetropi, miyopi ve presbiyopi ile birlikte bu kırılma hatalarından biridir. Gözün önünde bulunan kornea mükemmel yuvarlatılmak yerine kıvrıldığında ortaya çıkar.

Bunu bir mini rugby topu olarak düşünün. Yanlış yönde kavisli ise veya eğri çok büyükse, astigmat olur. Bunun nedeni, korneaya ve lense giren ışık ışınlarının retina üzerinde belirli bir noktaya odaklanmadığı ve bunun yerine yayıldığıdır. Odaklanma eksikliği olduğu için, beyne iletilen görüntüler bulanıklaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir