Bilim adamları, kuzey buz denizindeki buzulların erimesini anlamanın yeni yolunu keşfettiler

Buzun kaybolması gezegen için uzaklaşan bir saç çizgisine benzer. Kanada’nın Arctic’i kelleşiyor
Kuzey Kutbu’na yapılan uluslararası bir keşif, bir yıl boyunca bir gemiyi kasıtlı olarak buzun içine donduracak, böylece bilim adamları buzun kaybolduğu hızı izleyebilecekler.

On yıllardır, bilim adamları Kuzey Buz Denizi’ndeki yaz mevsimindeki buzulların giderek azalan alanını ve 1979’dan bu yana yüzde 10 civarında bir oranda nasıl kaybolduğunu ölçmek için uydu görüntüleri ve diğer verileri kullanıyorlar.

Gelecek eylül ayından itibaren, Alfred Wegener Institute, Almanya’daki Helmholtz Polar ve Deniz Araştırmaları Merkezi’nden araştırmacılar, bu soruyu denemek ve cevaplamak için tarihteki en büyük Arctic yolculuğuna çıkacaklar. 17 ülkeyi ve 600 bilim adamını içeren MOSAiC adlı uluslararası proje, hareketlerini takip etmek için bir yıl boyunca kasıtlı olarak bir gemiyi buzda hapsedecek.

Kuzey Kutbu buzunun dolaşımı değişiyor
Kışın sabit kalan bir göldeki buz örtüsünün aksine, Kuzey Kutbu Okyanusu’ndaki buz Sibirya’dan, Grönland, Kuzey Kanada ve tekrar tekrar saat yönünde sürekli olarak dolaşıyor. Yol boyunca bir kısmı yaşlanır ve yıllarca sürebilen kalıcı buz paketi olurken, diğer buzlar sonunda Grönland kıyıları boyunca Atlantik’in güneyine akar.

Enstitüden yakın tarihli bir raporda, Sibirya’daki bir buz kaynağının bir miktarının kaybolduğunu gösterdiği için tüm yolculuğu tamamlamadan erimektedir. Bu, sadece daha az buz olması değil aynı zamanda daha zayıf olan buzun da olduğu anlamına gelir. Ve ince buz daha hızlı erir.

MOSAiC heyeti, Alman araştırma buzağı Polarstern’ı sürüklenen buzun içine yerleştirecek. Bu, onu kışın neredeyse erişilemez olan Kuzey Kutbu çevresinde taşıyacaktır. Gemi, buzun dinamiğini gerçek zamanlı olarak daha iyi anlamaya ve Arktik Okyanusu’nun yaz aylarında ne kadar sürede tamamen serbest kalacağına dair daha iyi bir tahminde bulunmaya çalışacak bir bilimsel gözlem ağı için bir üs görevi görecek.

Daha az Arktik buzun etkileri
Aniden gelebilecek olan bu dönüm noktası, karanlık okyanus beyaz buzdan daha fazla güneş ışığını emdiğinde iklim değişikliğini hızlandıracak. Daha sıcak bir kuzey, başka bir sera gazı olan metan salınan permafrost eriyiğini artıracak. Hava desenleri ve okyanus akıntıları değişebilir ve bu durum yalnızca kuzeydeki insanları ve hayvanları değil, aynı zamanda güneydeki bölgeleri de etkiler. Bu hafta Kanada Çevre ve İklim Değişikliği raporunda gördüğümüz gibi, bu etkiler ülkemizin gezegenin geri kalanından daha hızlı ısınmasıyla oluyor. Buz gittiğinde, değişim daha da hızlı gelebilirdi.
Buzun kaybolması, mikroskobik seviyede bile etkilidir, çünkü normalde sığ sulardan derin buzlara sürüklenen besinler ve algler, artık Arktik Okyanusunun verimliliğini ve muhtemelen içindeki yaşamı değiştirecek şekilde artık transaktik konveyör bandına sahip olmayacaktır. .

Tabii ki, tüm haberler kötü değil. Nakliye şirketleri, tur operatörleri ve kaynakların çıkarılması açık sulardan faydalanacaktır. Büyük soru, daha sıcak bir dünyaya nasıl adapte olacağız?

Kuzey Kutbu’na yeni bir bakış
On yıllardır bu kırmızı bayrak sallayan iklim bilimcileri için, karbon emisyonlarını azaltma konusundaki yavaşlık sinir bozucu olmuştur. Bu kısmen, en dramatik değişikliklerin uzak bölgelerde meydana gelmesi gerçeğinden kaynaklanıyor. İklim değişikliğini inkar etmek kolay çünkü güneyde biz hala havanın tadını çıkarıyoruz. Aslında, bu vahşi kıştan sonra, birçok Kanadalı daha sıcak bir iklimi memnuniyetle karşılardı. Ancak kuzey, geçiş saatini değiştiren bir bomba.

Buzun kaybolması gezegen için uzaklaşan bir saç çizgisine benzer. Orada hala biraz beyaz olduğu sürece donmuş kuzey hala donmuş görünüyor. Ama beyaz inceliyor ve sadece uzun süre tarakla kurtulabiliyoruz. Aynı şekilde, bir kişinin yüzünün nihayet kellik göstermesine izin verdiğinde anında değiştiği gibi, dünyanın tepesindeki kellik gezegenin yüzünü dramatik olarak değiştirecektir.

Yeni görünüm için hazır mıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir