Burun kanaması nasıl durdurulur?

Oldukça yaygın olmasına rağmen, burun kanamaları nadiren endişe kaynağı olarak görülmektedir. İnsanların% 60’ının yaşamlarında bir burun kanaması yaşadığı, 2 ila 10 yaş arası çocuklar ve 50 ila 80 yaş arasındaki yetişkinlerin bu hastalığa en yatkın olan yaş grupları olduğu bilinmektedir. Peki ama, neden bir burun kanaması meydana gelir? ve bununla baş etmenin en etkili yolları nelerdir?

Bir burun kanaması nedir?
Tıbbi olarak burun kanaması olarak adlandırılan olgu, burun kırıldığı zaman meydana gelir. Burun çok belirgin fakat savunmasız bir bölgede bulunur. Topa veya sert bir cisme çarpması gibi yüze gelen herhangi bir travma, burun geçiş yolunu yaralayabilir ve kanamaya neden olabilir. Bir burun kanaması ciddi veya sadece küçük bir sorun olabilir ve iki tipten birine göre sınıflandırılabilir:

• Ön burun kanaması (ön) – Bu, septum veya burun deliklerini ayıran burun arasındaki duvarda kanama olduğunda meydana gelir. Septum, yanlışlıkla çizildiğinde veya travma uygulandığında kırılabilecek çok sayıda kan damarı tutar. Burun kanamalarının büyük çoğunluğu septumun alt bölümünde yer alan burun deliklerinizin yakınında başlar.

• Posterior burun kanaması (arka) – Yüzleri yaralanan yetişkinler ve bireyler bu tür burun kanamasına daha yatkındır. Kanama, burnun arkasına ve daha yüksek kısmına gelir ve burunda kan taşıyan arter dalları bulunur. Arka burun kanamalarının daha ağır olmasının ve tıbbi yardıma ihtiyaç duymasının nedeni budur.

Belirtildiği gibi, burun kanamaları nadiren ölümcül olur. Aslında, ABD’deki yıllık 2,4 milyon ölümün sadece dördü bu durumdan kaynaklanmaktadır. Burun kanaması vakalarının sadece% 10’unda resmi tıbbi yardıma ihtiyacı vardır. Ancak, sık sık burun kanaması geçiriyorsanız, olası nedeni tam olarak tespit edebilmeniz için bir doktora danışmanız önerilir.

Burun kanamasının diğer nedenleri nedir?
Burun kanaması genellikle kuru iklimlerde veya soğuk aylarda, zamanınızın çoğunu ısıtıcıların kullanıldığı iç mekanlarda geçirdiğiniz zaman meydana gelir. Bu, ısı burun zarlarının kurumasına ve çatlamasına neden olur. Burnunuzun içini yanlışlıkla kazınması rastgele burun kanamasına neden olabilir, ancak bunlar hemen durabilir. Anterior burun kanamalarının diğer nedenleri arasında şunlar bulunur:

 • Burun veya yüze keskin bir darbe
 • Soğuk algınlığı, grip veya burun alerjiniz olduğunda burnunuzu çok sert şekilde üfleyin
 • Burun bölgesinin daha hassas ve kolayca tahriş olmasına neden olan viral enfeksiyonlar
 • Sinüzit
 • Yüksek rakımlar (rakımdaki artış, havayı kurutucu ve inceltici yapan, oksijenin azalması anlamına gelir)
 • NSAID’ler veya kan sulandırıcıları gibi ilaç kullanımı
 • Karaciğer hastalığı (kanın pıhtılaşmasını etkiler)
 • Kokain ve diğer yasadışı uyuşturucuların kullanımı

Arka burun kanamaları ise aşağıdaki faktörler tarafından tetiklenebilir;

 • Kalsiyum eksikliği
 • Yüksek tansiyon
 • Mukoza zarlarını tahriş eden kimyasallar
 • Ameliyat olmak
 • Lösemi ve hemofili (veya diğer kan hastalıkları)
 • Tümörler (nadir de olsa)


WebMD, bir tür genetik hastalığın da sıklıkla rastgele burun kanamasına neden olabileceğini not eder. Buna kalıtsal hemorajik telanjiektazi (HHT) denir ve kan damarlarını etkiler. Birincil belirti, uyurken bile hiçbir yerde görünmeyen, tekrarlayan burun kanamalarıdır. Burun kanaması zaman geçtikçe kötüleşirse, hemen bir doktora danışın.

Burun kanaması nasıl durdurulur: Bu Tekniği Deneyin

Çoğu zaman, bir burun kanaması tıbbi bir acil durum değildir ve bunu ele almanın birkaç etkili yolu vardır. İşte basit bir kılavuz;

 1. Başınızı da öne doğru eğerek hafifçe öne eğin. Arkanıza yaslanmayın veya başınızı geriye doğru eğmeyin, çünkü bu durum kanın boğazınıza ve sinüslerinize geri dönmesine neden olarak nefes almanıza veya tıkanmanıza neden olur.
 2. Boğazınızda veya ağzınızda herhangi bir kan birikmişse tükürün. Kanı yutarak kusma, ishal veya bulantı yaşayabilirsiniz.
 3. Burnunuzda kan pıhtıları varsa, nazikçe dışarı çıkarın. Kanama kötüleşebilir, ama beklendiği gibi endişelenmemelisin.
 4. İşaret parmağınızı ve baş parmağınızı kullanarak burnunuzun yumuşak kısımlarını birbirine tutturun.
 5. Ağzınızdan nefes alırken, sıkılan burnunuzu yüzünüze doğru sıkıca bastırarak, sıkılan bölgeleri yüz kemiklerinize doğru sıkıştırarak.
 6. Bu pozisyonu en az beş dakika basılı tutun. Burun kanaması durmadıysa, işlemi bitinceye kadar tekrar edin.
 7. Başınızın kalbinizin seviyesinden yüksek olduğundan emin olarak oturun. Düz yatmaktan veya başınızı bacaklarınızın arasına yerleştirmekten kaçının.
 8. Yanaklarınıza ve burnunuza soğuk bir kompres (havluya sarılmış buz veya hatta bir torba donmuş bezelye) uygulayın.

Bazı burun spreylerinin küçük burun kanamalarına yardım ettiği söylenir, ancak kanamayı ve tıkanıklığı çok daha kötü hale getirebileceği için bunları kullanmamak en iyisidir. Uzun süreli kullanım için de tavsiye edilmezler.

Burun kanamasının durdurulmasında uygulanabilecek ev ilaçları aşağıda özetlenmiştir;

• Elma sirkesi; Elma sirkesine bir pamuk sokun ve etkilenen burun deliğine yerleştirin. Sirkede bulunan asidin kan damarlarını daraltmasına yardımcı olduğu söylenir. Sık sık burun kanınız varsa, elma sirkesi için. Bir bardak suya 2 çay kaşığı sirke ekleyin ve için. Bunu en az üç ay boyunca günde üç kez yapın.

• Yaban turpu; Az miktarda yaban turpu kökünü ezin ve kanayan burun deliğine yerleştirin.

• Yabani sardunya; Bu bitkinin pudra şekline ihtiyacınız vardır. Burun delikleriniz sıkışmış halde başınızı geriye doğru eğin. Daha sonra, tozun bir buçuk çay kaşığı koklayın.

• Soğuk suya batırma; Vücudunuzu serinletmek ve burun kanamasını hafifletmek için ellerinizi soğuk suya batırın.

Kanama durduktan sonra yapmanız gereken birkaç şey;

• Günün geri kalanında dinlenerek başınızı 30 ila 45 derece arasında tutun.

• Burnunuza hiçbir şey koymayın ve üflemeyin. Hapşırmanız gerekirse, burnunuzdan geçmek yerine, havanın kaçabileceği bir yerde ağzınızı açık tutun.

• Bağırsak hareketi yaparken, süzülmekten kaçının. Herhangi bir ağır nesneyi kaldırmayın.

• 24 saat boyunca sıcak sıvılardan kaçının. Yumuşak ve serin yiyeceklerden oluşan bir diyet uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir