Depresyon Üzerine Önemli Bilgiler: Tipleri, Belirtileri ve Tedavisi

İnsanların bazen üzgün, hayal kırıklığına uğramış veya darmadağınık hissetmeleri normaldir, özellikle de hayatlarında kötü olaylar yaşadıklarında. Bununla birlikte, bu “hüzünler” genellikle herhangi bir mutlu koşul olduğunda ortadan kalkar.

Ancak bazı insanlarda, bu düşük ruh hali kalıcı hale gelir ve haftalar, aylar hatta yıllar boyunca uzun bir süre devam eder. Zevkli aktivitelere ilgisizlik, umutsuzluk hissi veya kendine zarar verme hatta intihar hakkında düşünceler gibi diğer belirgin belirtileri yaşıyorsanız, dikkat edin: Depresyondan muzdarip olabilirsiniz.

Depresyonu Tanımlayın: Gerçekleri Bilin

Aynı zamanda klinik depresyon veya majör depresif bozukluk (MDD) olarak da adlandırılan depresyon “sürekli bir hüzün hissine ve ilgi kaybına neden olan bir duygudurum bozukluğu” olarak tanımlamaktadır. Bu zayıflatıcı durum sizin nasıl davrandığınızı, düşündüğünüzü, hissettiğinizi
tamamen etkiler ve duygusal ve fiziksel sorunların ortaya çıkmasının önünü açar. Depresyondaki kişiler genellikle günlük işlerini tamamlamada zorlanır, sanki yaşamda başka bir nokta yokmuş gibi hissederler.

Avustralya’nın kar amacı gütmeyen örgütü Blue Beyond’a göre, semptomlara, yoğunluğa ve tetikleyicilere bağlı olarak farklı depresyon alt tipleri vardır. En sık görülenlerden bazıları manik depresyon, bipolar bozukluk, distimi, mevsimsel afektif bozukluk (SAD) veya “kış hüznü”, antepartum ve özellikle hamile kadınlar ve yeni annelerde görülen doğum sonrası depresyondur.

Depresyon, günümüzde bu şiddetli duygudurum bozukluğu ile mücadele eden 300 milyondan fazla insanla birlikte yaygın bir küresel sorundur. Gelişmiş, sanayileşmiş ülkelerde bile, depresyon çok yaygındır. Aslında, ABD’de, 2013 ve 2016 yılları arasında, 20 yaşında ve daha büyük olan Amerikalıların yüzde 8,1’inin belirli bir iki haftalık dönemde depresyon geçirdiği tahmin edilmektedir.

Bu Bozukluk Artık Yaygın Bir Sorun
Depresyon, “kurtulabileceğiniz” basit bir durum değildir. Hemen ele alınmazsa, fiziksel sağlığınıza zarar verebilir, düşük bağışıklık ve kötüleşen ağrıya veya daha da kötüye madde bağımlılığına yol açabilir. Güncel Psikiyatri Görüşünde yayınlanan bir araştırmaya göre, klinik depresyondan muzdarip insanların yaklaşık %33’ünde kadar uyuşturucu ya da alkol sorunu vardır.

Daha da endişe verici olanı, depresyon ve intihar arasındaki bağlantıdır. Amerikan İntiharlar Birliği’ne göre, depresyon, intiharla en sık bağlantılı olan psikiyatrik tanıdır. İntihar eden kişilerin %30 ila 70’inde büyük depresyon veya bipolar bozukluk olduğu söylenmektedir.

Çok Geç Olmadan Önce Belirtilere Dikkat Edin
Depresyon cinsiyet, ırk veya sosyal statü arasında ayrım yapmaz. Herhangi biri buna yatkın olabilir. Potansiyel olarak tehlikeli etkileri göz önüne alındığında, bu bozukluğu kontrol dışı bırakmadan önce ele almak ve tedavi etmek için gerekli önlemleri almak akıllıca olacaktır. Ancak antidepresanlar ve diğer ilaçlar depresyon için en iyi çözüm DEĞİLDİR ve daha zayıflatıcı ve uzun vadeli yan etkileri olabilir.

Depresyon herhangi bir kişide ortaya çıkabilir ve şiddetine ve tetikleyicisine göre değişebilir. Genel olarak düşük bir ruh hali, bu zihinsel hastalığın ayırt edici işareti olsa da, bu rahatsızlığın da farklı semptomları olabilir.

Depresyonun Bu Sınıflarını Tanıyalım
“Depresyon” terimi aslında bir dizi rahatsızlık için sadece bir şemsiye terimdir. Örneğin, depresyondan muzdaripseniz ancak zevkli olaylar ortaya çıktığında ruh halinizde bir iyileşme varsa, o zaman “atipik depresyon” veya “atipik özelliklere sahip depresyon” teşhisi konulabilir. İşte depresyonun diğer farklı sınıflandırmaları ve bunların karakteristik özellikleri;

Major Depresyon; İnsanlar genel olarak depresyon hakkında konuştuğunda, genellikle atıfta bulundukları tiptir. Aynı zamanda majör depresif bozukluk (MDB), tek kutuplu depresyon veya klinik depresyon olarak da bilinir. Bu durum düşük bir ruh haline sahip olmayı, eğlenceli aktivitelere ve diğer semptomlara ilgi duymamayı içerir. En az iki hafta veya daha uzun sürebilir ve hafif, orta veya şiddetli olarak sınıflandırılabilir. MDD ayrıca bir kişinin yemek yeme ve uyku düzenini de bozabilir.

Psikotik Depresyon; Depresyonda olan bir kişi gerçeklikle temasını kaybettiğinde, bu psikotik depresyon veya basitçe psikoz olarak tanımlanabilir. Bu hastalığın ortak belirtileri arasında halüsinasyonlar (var olmayan şeyleri duymak veya görmek) veya sanrılar (yanlış inançlar) ve paranoya vardır. Bazen kötü olduklarına ya da takip edildiklerine ya da izlendiklerine inanırlar. Ayrıca herkesin kendilerine karşı olduğunu veya etraflarındaki talihsizliklerden sorumlu olduklarını hissedebilirler.

Katatonik Depresyon; Bu tip normal hareket edememe ile karakterize edilir. Bu tipe muzdarip biri genellikle uzun süre hareketsiz ve suskun kalır. Bununla birlikte, hızlı veya sarsıntılı hareketlerin sporadik bölümleri de olabilir.

Melankolik Depresyon; Bir kişi bu tür bir depresyon yaşadığında, daha yavaş hareket etme eğilimindedir. Ayrıca, düşük ruh halinden ve üzüntüden muzdariptirler ve genellikle her şeyden (veya hemen hemen her şeyden) zevk alırlar.

Distimi; Klinik depresyondan daha az şiddetli olmasına rağmen, distimi de zayıflatıcıdır. Kalıcı depresif bozukluk olarak da bilinen bu, uzun bir süre boyunca düşük bir ruh haline sahip olması ile karakterize edilir. Distimi hastalığından muzdarip insanlar, hareket edebilir ve çalışabilir ancak en uygun şekilde çalışmaz. Yorgunluk, üzüntü, konsantrasyon sorunları ve yeme ve uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler bu tipteki depresyonun en belirgin belirtilerdir.

Bipolar Bozukluk; Uzun süren üzüntü veya düşük ruh hali dönemleriyle karakterize edilen, diğer depresyon biçimlerinin aksine, bipolar bozukluğu olanlar genellikle aşırı düşük ruh hallerinden aşırı yüksek dönemlere kadar değişebilir. Bu durum aynı zamanda manik depresif bozukluk olarak da bilinir, çünkü semptomlar genellikle depresyondan maniye doğru değişir.

Bipolar bozukluğun sık görülen semptomları heyecan, zayıf yargılama, yarış düşünceleri ve yüksek enerjiyi içerir. Bu yüksek ve düşük uçlara yılda birkaç kez veya bazen çok daha hızlı bir şekilde dönebilir. Bu bozukluğun altında dört alt tür var:

• Bipolar I – En az bir manik atak geçiren kişiler

• Bipolar II – Bu, depresyonun yanı sıra daha hafif hipomanik ataklarla karakterizedir.

• Siklotimik bozukluk – En az iki yıl veya daha uzun bir sürede kronik dalgalanan ruh hallerine sahip olmak

• Belirtilen bipolar ve ilişkili bozukluk

Mevsimsel Afektif Bozukluk (SAD); “Kış mevsimi” olarak bilinen bu tür depresyon, doğal güneş ışığının eksikliği veya değişen mevsimlerde ışığa maruz kalmadaki değişikliklerle bağlantılıdır. Amerikalıların en az %4 ila 6’sının artan sinirlilik, gündüz yorgunluğu, endişe ve kilo alımı ile karakterize SAD’den muzdarip olduğu söyleniyor. Genellikle, depresyon kış aylarında başlar ve mevsim bittiğinde kaybolur. Işık tedavisi bu hastalığın hafifletilmesinde etkilidir.

Ajite depresyon; Adından da anlaşılacağı gibi, bu tip bir rahatsızlığınız varsa ajitasyon öne çıkar ve genel olarak şiddetlidir ve hipomani tarafından tetiklenebilir. Ajite depresyon aynı zamanda karma mani olarak da bilinir ve orta yaşlı ve yaşlı insanlar arasında çocuklara ve gençlere kıyasla daha fazla görülür.

Durumsal Depresyon; Uyum bozukluğu olarak da bilinen bu kısa süreli depresyon türü, bir insanın hayatında emeklilik, boşanma, işini kaybetme veya sevilen birinin ölümü gibi travmatik bir değişiklikten sonra ortaya çıkar. Bu durumun belirtileri genellikle travmatik olaydan sonraki 90 gün içinde ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir