Dünya’nın merkezine yolculuk

Mariana çukuru, üstünde yaşadığımız gezegenin en gizemli ve derin noktalarından biridir. Mariana çukurunun içerisinde yaşayan varlıklar, buraya araştırmaya gelen bilim adamlarına her zaman korku salmayı başarmıştır. Burada var olan yaşam, Dünya üzerindeki yaşamdan biraz farklı. Nefeslerinizi tutun! Bu yazımızda esrarengiz Mariana çukurunun derinliklerine küçük bir dalış gerçekleştireceğiz.

Mariana Çukuru Kaç Metre

Bildiğiniz üzere okyanuslarla ilgili her ne kadar çok bilgiye ulaşılamasa da günümüzde dolaşan bilgiler insan aklının alabileceğinden çok daha derindir. Bilim adamları tarafından uzun yıllardır yapılan araştırmalar neticesinde Mariana çukurunun en derin noktasının 10,994 metre olduğu belirlenmiştir. Yani okyanusun yüzeyinden başlayarak bu çukura inmek isterseniz, yaklaşık olarak 11 bin km yüzmek zorundasınız. Dünyanın en yüksek dağı olan Everest dağının 8,848 metre uzunluğu ile karşılaştırdığımızda, yaklaşık 1,200 metre daha uzun kalmaktadır.  Bu devasa çukurun genişliği ise 69 kilometre olup, 2542 kilometre uzunluğundadır. Bu uzunluk rakamını karşılaştıracak olursak Türkiye’nin en doğusu ile en batısı arasındaki mesafenin yaklaşık 1,5 katına denk gelmektedir. Düşündüğümüzde gerçekten olağanüstü bir çukur olduğunu anlayabiliyoruz.

Mariana Çukuru Nerede

Mariana çukuru, Büyük okyanusun batısında ki adaların arasında en büyüğü olan Guam adasının güney batısında olup, Japonya ve Endonezya ülkelerinin tam ortasında yer almaktadır. Dünyanın en derin noktası olarak bilinen bu çukurun içinde sayısız değişik yaratıklar yaşamaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün bu büyük çukurda olan sırlar çözülmektedir.

Mariana Çukuru Nerede
Mariana Çukuru

Mariana Çukuru Nasıl Oluşmuş

Mariana çukurunun nasıl oluştuğuna gelecek olursak. Tamamen bir doğa olayı ile meydana gelen bu çukur, levhaların dalma hareketi yapması ile oluşmuştur. Dalma hareketi ise yoğunluğu yüksek olan levhanın ona göre daha az yoğun olan levhanın altına girmesi sonucunda oluşmaktadır. Mariana çukuru ise Pasifik plaka ile Mariana plakasınınbirbirine çarparak, yaptığı hareketler sonucunda oluşmuştur. Bu tür levhaların olduğu bölgelerde çok sık ve şiddeti oldukça yüksek depremler görülebilmektedir.

Mariana Çukuruna İnen İnsanlar

Bu kadar gizemli ve ürkütücü çukura inecek birilerinin olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak tarih boyunca bu derin çukura 3 kişi inmeyi başarabilmiş. 23 Ocak 1960 yılında Trieste adlı batiskaf, deniz altında yaklaşık 11.000 metreye kadar inebilmişti. Deniz altında, İsviçreli bilim insanı Jacques Piccard ile ABD Donanması’ndan Teğmen Donald Walsh bulunuyordu. Bu iki isim Mariana Çukuruna inmeyi başarabilen ilk insanlar olarak tarihe geçmiştir. 25 Mart 2012’de ise yönetmen James Cameron Dikey Torpil adlı özel denizaltısı ile bu çukura tek başına korkusuzca inmeyi başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir