Elektrik İleten Bakteriler Keşfedildi

Elektrik İleten Bakteriler Küçük Pillerden, Büyük Tıbbi Gelişmelere Umut Veriyor

Bilim adamları toprakta ve sedimentte yaşayan garip bakterilerin nasıl elektrik iletebileceği konusunda şaşırtıcı bir keşifte bulundular. Araştırmacılar, bakterilerin daha önce doğada hiç görülmemiş kesintisiz bir biyolojik yapı aracılığıyla elektriği iletme özelliği kullanılarak, elektroniği küçültmek, küçük ama güçlü piller üretmek, telsiz kalp pilleri oluşturmak ve başka bir dizi elektronik cihaz geliştirilebileceğinin altını çiziyorlar.

Bilim adamları Geobacter sulfurreducens’in elektriğe pili adı verilen yaygın saç ekleri aracılığıyla yaptıklarını düşünüyorlardı. Bunun yerine, Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki bir araştırmacı ve ortakları, bakterilerin tamamen farklı bir proteinden yapılmış tertemiz elyaflar aracılığıyla elektrik ilettiklerini belirlediler. Bu proteinler metal tel içeren bir elektrik kordonuna benzer şekilde metal içeren bir molekül çekirdeğini çevreler. Ancak bu “nanotel” insan saçı genişliğinden 100.000 kat daha küçüktür.

Araştırmacılar, bu küçük ama derli toplu yapının, biyolojik enerji gücünden faydalanmadan, kirliliği temizlemeye, biyolojik sensörler yaratmaya kadar her şey için son derece yararlı olabileceğine inanıyor. Aslında elektronik ve canlı hücreler arasındaki köprü görevi görüyordu.

UVA’dan Edward H. Egelman, “Dokumaya bağlı, telli kalp pilleri gibi, her tür implante tıbbi cihaz vardır ve bu, aslında bu protein filamanları ile bağlanan minyatür cihazlara sahip olduğunuz uygulamalara yol açabilir” dedi. “Artık bakteri tarafından üretilen ve oldukça şaşırtıcı olan birçok elektronik cihazın minyatürleştirilmesini hayal edebiliyoruz.”

Küçük ama Etkili

Geobacter bakterileri, mineral dönüşümünü kolaylaştırmak ve hatta radyoaktif atıkları temizlemek dahil olmak üzere toprakta önemli roller oynar. Oksijensiz ortamlarda hayatta kalırlar ve nefes almaya eşdeğerleri olarak düşünülebilecek fazla elektronlardan kurtulmak için nanotelleri kullanırlar. Bu nanotellerin büyüleyen bilim adamları var, ancak şu anda UVA, Yale ve Kaliforniya Üniversitesi Irvine’deki araştırmacılar G. sulfurreducens’in bu elektrik kablolarını elektrik iletmek için nasıl kullandıklarını belirleyebiliyor.

UVA Biyokimya ve Moleküler Genetik Bölümü’nden Egelman, “Nanotelleri anlamak için kullanılan teknoloji, yaklaşık beş yıl öncesine kadar, kriyo-elektron mikroskopisindeki gelişmeler yüksek çözünürlüğe izin verene kadar mevcut değildi,” dedi. “UVA’da bu enstrümanlardan birine sahibiz ve bu nedenle, bu filamentlerin yapısını atomik seviyede gerçekten anlama kabiliyetimiz var.” Bu, şimdi yapabildiğimiz birçok gizemden sadece biri. kaynar asitte hayatta kalabilen virüs gibi bu teknolojiyi kullanarak çözmek ve diğerleri olacak. ”

Bilim adamları ve üreticilerin, en küçük ölçeklerde dahil olmak üzere, doğal dünyayı anlayarak birçok değerli görüş ve yararlı fikir edinebileceklerini belirtti. “Akla gelen bir örnek, tıpkı bu nanoteller gibi proteinlerden yapılmış, ancak çelikten daha güçlü olan örümcek ipeği” dedi. “Milyarlarca yıllık evrim boyunca, doğa olağanüstü niteliklere sahip malzemeler geliştirdi ve bundan yararlanmak istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir