Hayvanların konuşmaları çözüldü

Bilim insanlarının hayvanların konuşmalarıyla ilgili başarılı sonuçlar veren çalışmalar son zamanlarda arttı. Zaman gazetesinde yer alan derlemeye göre hayvanların dilinin çözüldüğünü söylemek mümkün. 

Kuzey Amerika’da yaşayan, sincaba benzer hayvanlar olan çayır köpekleri tiz sesli bir köpeğin havlamasına benzer sesler çıkarıyor. Kuzey Arizona Üniversitesi’nden Prof. Con Slobodchikoff ve ekibi, toplu halde yaşayan bu hayvanların farklı durumlarda çıkardıkları sesleri kaydedip bilgisayarda analiz etti. Sonuçlar bilim insanlarını hayrete düşürdü. Bir çayır köpeği şöyle söyleyebiliyordu: “Zayıf, kahverengi bir çakal hızla yaklaşıyor.”

HER TEHDİT İÇİN AYRI BİR SES
Çayır köpekleri şahin, yılan, köpek, geyik, tavşan gibi hayvanların her biri için ayrı ayrı sesler çıkarıyor ve bu seslerdeki küçük farklılıklarla hayvanın dış görünüşüne, rengine, hızına, gittiği yöne dair bilgi de veriyorlar. Kolonilerinin civarında gördükleri insanların kıyafetlerinin rengini bile söylüyor; kişileri zayıf, kısa boylu, uzun boylu gibi tarif de ediyorlar! Saniyenin onda biri kadar süren bir sesle o kadar çok bilgi iletebiliyorlar ki… Prof. Slobodchikoff, bu kadar kısa sürede uzun ince, mavi giymiş bir insanın yavaş yavaş geçtiğini ifade edebildiklerini belirtiyor. Araştırmalar farklı bölgelerde yaşayan çayır köpeklerinin farklı şiveleri olduğunu da gösteriyor. Slobodchikoff, bilimsel çalışmalar derinleştikçe çayır köpeklerinin dillerinin çok daha karmaşık olduğunun ortaya çıkacağı fikrinde.

KUŞLARIN DİLİ DE ÇÖZÜLDÜ
Bilim insanları kuşların dilini de anlamaya başladı. Araştırmasının sonuçları kısa süre önce Animal Behaviour adlı akademik dergide yayımlanan Dr. Toshitaka Suziki, büyük baştankara adlı kuşların sansar, karga ve yılanlar için ayrı ayrı uyarı sesleri çıkardığını keşfetti. İsveç’in Uppsala Üniversitesi’nden Dr. Michael Griesser ise, Sibirya kargalarının bir atmaca gördüklerinde atmacanın ne yaptığını da diğerler kargalara haber verdiğini ortaya çıkardı. Atmaca av mı arıyor? Saldırıya mı geçmiş? Bir yere konmuş duruyor mu? Sibirya kargaları duruma göre farklı uyarı sesleri çıkarıyor, bu uyarıları duyan diğer kargalar da duruma göre farklı davranıyor. Mesela, konmuş bir atmacanın varlığından haberdar olan kargalar ağaç tepelerine çıkıp nerede olduğunu görmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir