İngiltere’deki Bir Araştırma İstasyonuna Ev Sahipliği Yapan Büyük Antarktika Buzdağı Parçalanmak Üzere!

Glasiyoloji (Buzbilim) uzmanları, Antarktika’daki İngiliz Antarktika Araştırmaları Halley Araştırma İstasyonu’na ev sahipliği yapan Antartika’daki Brunt Buzdağının büyük bir kısmının kopmak üzere olduğuna dair kanıtlar yayınladılar.

Ayrılma birkaç yıl önce başladı ve şimdi son aşamasına yaklaşıyor. Buzdağının parçalanması beklentisiyle, şu anda insansız olan araştırma istasyonu, buzdağındaki daha güvenli bir yere taşındı, bu da çalışanlara tehlike teşkil etmediği anlamına geliyor.

New York şehrinin iki katı büyüklüğünde olan 1.500 kilometrekareden daha büyük buzdağının, Brunt Buz Dağından birkaç ay kadar kısa bir sürede, iki büyük çatlaklar geçtiğinde kırılması bekleniyor.

Şimdi, İngiltere’deki Newcastle upon Tyne’deki Northumbria Üniversitesi’nden gelen akademisyenler, Avusturya’daki uzak algılayıcı bir şirket olan ENVEO’dan bilim adamları ile işbirliği yaparak, ayrılmanın buz rafının bir parçası olduğunu gösteren The Cryosphere dergisine yeni bir araştırma yaptılar. doğal yaşam döngüsü ve bu benzer olaylar geçmişte yaşanmış olabilir.

Northumbria’dan Profesör Hilmar Gudmundsson’ın açıkladığı gibi: “Bu alanda 15 yıldan fazla bir süredir araştırma yapıyorum ve 2012’de ilk ortaya çıktıklarından bu yana çatlakların büyümesini izliyorum.

“Buzdağındaki değişikliklerin uydu görüntüleri çevrimiçi olarak paylaşıldı ve bu hareketin sebebi ve buzdağının dağıldığı zamanki etkileri hakkında çok fazla spekülasyon yapıldı”.

“Ancak, birçok insanın anlamadığı şey, bunun doğal bir süreç olduğunu ve tekrar tekrar meydana gelen bir şey olduğudur. İklim değişikliğinin dünya üzerinde ve özellikle de Antarktika’da etkisi olan ciddi bir sorun olduğunu kabul ediyoruz. Araştırmamızdan, bu özel olayın iklim değişikliği ile ilgili olduğuna dair herhangi bir belirti yoktur.

“Uzun yıllardır buzdağının hareketini izliyoruz ve modellememiz bu ayrılmanın tamamen beklendiğini gösteriyor. Bu nedenle 2014’te Halley Araştırma İstasyonu’nun buzdağında yeni ve güvenli bir yere taşınmasını önerdik.

“Saha gözlemlerimiz ve modellememiz, istasyonun, bilim adamlarına zarar vermeden ve yapılan araştırmada minimum aksama olmadan güvenli bir şekilde yerleştirildiği anlamına geliyordu.”

Brunt Ice Shelf, yaklaşık 150m ila 250m kalınlığındaki geniş bir yüzer buz alanıdır ve iç kısımlarda daha fazla kar gibi yağan tatlı su buzlarından oluşur. Buz rafı Weddell Denizi’nin tepesinde duruyor ve Antarktika’nın merkezinden dışarıya doğru hareket ederek ana karadan uzaklaşıyor.

Buzdağları ayakta kaldığı için, buzdaki kırılmalar sonucu oluşan buzdağları deniz seviyesinin yükselmesine katkıda bulunmaz. Northumbria Üniversitesi’nden Dr. Jan De Rydt, “Buzdağının Brunt Buzdağından ayrılmasından sonra batıya doğru sürüklenmesi ve yavaş yavaş daha küçük buzdağlarına dağılması muhtemel” diyor.

Bu, Antarktika’da ilk kez büyük bir buzdağı parçalanmış değil. Batı Antarktika’daki Çam Adası Buzdağı, son yıllarda birkaç büyük bölümün koptuğunu gördü ve Brunt Buzdağının Batısındaki Larsen C Buz Rafı buzağılama nedeniyle bir buzağı kaybetti – buz kütleleri nedeniyle 2017 yılında – bir buzulun kenarından kopma.

Ve Brunt Buz dağının geçmişte benzer büyük yavrulama olayları gördüğünü gösteren tarihi kanıtlar var. Profesör Gudmundsson’ın açıkladığı gibi: “Shackleton ve Wordie tarafından 1915’teki Brunt Buzdağına seferleri sırasında çizilen haritalar, o zamanlar, buzdağının oldukça uzatıldığını gösteriyor. Ancak, Halley Araştırma İstasyonunun 1950’lerde kurulduğu zaman Buzdağının ulaşımı çok daha kısaydı, bu da büyük bir buzdağının 1915’ten sonra bir noktada parçalanması gerektiğini gösteriyordu. Bu, bu tür olayın tarihsel olarak tutarlı olduğu ve buzun doğal döngüsünün ve hareketinin bir parçası olduğu konusundaki araştırmalarımızı desteklemektedir”.

Dr. De Rydt ve Profesör Gudmundsson’ın makalesi, Brunt Budağının Buzağı Döngüsü, Antarktika, buz raf geometrisinde meydana gelen değişikliklerle tahrik ediliyor, şu anda Avrupa Yerbilimleri Birliği dergisi The Cryosphere’de akran incelemesinden geçiyor.

Çalışma, araştırma sırasında Profesör Gudmundsson ve Dr De Rydt ile yakın çalışan Avusturya’nın Innsbruck kentinde ENVEO (Çevresel Yer Gözlem) adlı Thomas Nagler ve Jan Wuite tarafından yazılmıştır. ENVEO, küresel kar ve buz örtüsündeki değişiklikleri izlemek için uydu verilerinin işlenmesinde dünya lideridir. İki takım birkaç yıl boyunca birlikte çalışmakta ve ENVEO’dan gelen bilim adamları ile buzdağının değişen hızı hakkında veri elde etmek için uydu görüntülerini kullandılar ve bu da modelleme ve yorumlama için Northumbria Üniversitesi’ndeki araştırmacılarla paylaşıldı.

ENVEO’dan Dr. Jan Wuite: “Copernicus Sentinel-1 ve Sentinel-2 uyduları sayesinde artık buz rafının hareketini ve çatlakların ilerlemesini sürekli ve ayrıntılı olarak izleyebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir