İnsan Klonlama Yapıldı mı?

İnsan klonlamak için bugüne kadar gizli çalışmalar yürüttüğünü açıklayan Raelian tarikatı, kopyalanan ilk insanın doğduğunu iddia etti. Ancak bilim çevreleri, bilimselliği kanıtlanmadıkça iddiayı kabul etmeyeceklerini belirtti.

Merkezi Kanada’nın Quebec eyaletinde bulunan tarikat üyeleri tarafından insan kopyalamak üzere kurulan Clonaid şirketinin müdürü Fransız Brigitte Boisselier, klonlama tekniğiyle elde edilen ve Eve (Havva) adı verilen kız bebeğin sezaryenle dünyaya geldiğini söyledi.  3.2 kilogram doğan bebeğin annesi, 31 yaşında Amerikalı bir kadın. Babanın ise çocuğu olmuyor ve çift bu yüzden proje için seçildi. Doğumun bağımsız bilim dünyası tarafından onaylanması durumunda, bu bebek klonlama yöntemiyle doğan ilk insan olarak kabul edilecek.

Clonaid adlı şirketin bir kadının bağışladığı DNA’dan kopyalanıp aynı kadının doğurduğu dünyadaki ilk kopya bebeğin doğduğuna ilişkin açıklamasıyla ortaya çıkan tartışmalar devam ederken dikkatler bu şirketin bağlı olduğu Fransız Claude Vorilhon tarafından kurulan Rael tarikatına çevrildi. Tarikatın kurucusu Claude Vorilhon 1973 yılında 29 yaşında iken Fransa’nın güneyindeki volkanik dağların tepesinde bir uzaylı ile buluştuğunu ve uzaylının kendisine insanlığın sırrını açıkladığını iddia ediyor. İnsanların 25 bin yıl önce laboratuvarlarda yaratıldığını ve sonra yeryüzüne gönderildiğini söyleyen Rael, Elohim’in (Göklerden gelen, uzaylı varlıklar) dünyaya sahip olacağını iddia ederek kendisinin vazifesinin Elohimlerin mesajını dünyaya yaymak ve onları 2035 yılında Kudüs’te karşılamak için bir yer inşa etmek olduğuna inanıyor.

Klonlamayı ebedi hayatın bir anahtarı olarak gören tarikat, bu alandaki çalışmalarına 1997’de kurulan Clonaid şirketiyle başlıyor ve şirketin başına Fransız moleküler biyoloji profesörü Brigitte Boisselier’i getiriyor. Analitik kimya dalında hem Fransa’dan hem de ABD’den doktora sahibi olan Brigitte Boisselier, 1993 yılında insan klonlamak için araştırmalar yapmayı kabul ettiği ve Rael tarikatıyla ilişki içerisinde olduğu için on iki yıldır çalıştığı Air Liquide şirketinden atılmış.

Klon bebek iddiası gizemini korurken, Rael tarikatı bu kez, ölmek üzere olan zengin bir ABD’linin kendini klonlatacağını açıkladı. Clonaid şirketinin sözcüsü Nadine Gary, “Yeni aday 59 yaşında çok zengin, bekâr ve çocuksuz bir Amerikalı. Hastalığının son aşamasında” dedi. Gary, bu kişinin kopya bebek doğar doğmaz, çektiği acılara son vermek için tedavisini sona erdireceğini söyledi. Rael’in bildirisinde, kimliği gizlenen adamın ‘servetinin yarısını kopyasına hamile kalacak taşıyıcı anneye, yarısını da doğacak kopyasına bırakmayı’ vasiyet ettiği açıklandı. Rael tarikatının 60 bine yakın üyesi, yeryüzüne yaşamın 25 bin yıl önce uzaylı zeki varlıklar tarafından getirildiğine ve insanın bir genetik kopya olduğuna inanıyor. Tarikatın lideri, Claude Vorilhon’a göre kopyalama insanlığa sonsuz yaşam olanağı verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir