Işıktan 4 kat hızlı gizemli nesne

Gökbilimciler ‘ışıktan dört kat hızlı’ gözüken gizemli bir nesne keşfetti

Milyar yıl önce galaksideki iki nötron yıldızının çarpışması karadeliğin oluşumunu sağlamıştı. Şimdi ise gökbilimcilerin yaptığı yeni bir keşifle, ışıktan dört kat daha hızlı görünen parçalar aracılığıyla galaksiler arası yolculuğun mümkün olabileceğini söyleniyor. Bilim adamları, Dünya’dan 130 milyon ışık yılı uzaklıktaki galakside gerçekleşen çarpıcı bir nötron yıldızı birleşmesinden sonra, uzayda hareket eden bir madde tespit ettiler. 

Einstein’in Görelilik Kuramı’yla çelişiyor

Ulaştıkları bulguları Nature dergisine aktaran gökbilimciler, keşfedilen parçacıkların dışarı akışının, Dünya’nın 20 derece uzağında bir yörüngede gerçekleştiğini ve hızlarının ışığın dört katı gibi göründüğünü iddia ettiler. Fakat, bunun bir ilüzyon olduğunu ve aslında parçacıkların ışık hızından daha yavaş ilerlediklerini de aktardılar. Bilindiği üzere Einstein’ın Görelilik Kuramı’na göre, ışık hızından daha hızlı seyahat etmek fiziksel olarak imkansız. 

Keşif geçen Ağustos ayında, bir radyo teleskop sistemi ile tespit edildi. Parçacığın hareketi o kadar hızlıydı ki, sadece bir jetle, plazmanın süper hızlı bir çıkışıyla açıklanabilirdi.

Uluslararası Uzay Vakfı’nda bir program yapımcısı olan Joe Pesce “Jetler, bazı ortamlarda görülen esrarengiz olaylardır ve yapılan bu mükemmel gözlemler, onların nasıl işlediğini anlamamıza daha fazla yardımcı oluyor.” diye konuştu.

 Einstein’in görelilik kuramı nedir?

Albert Einstein tarafından geliştirilen genel görelilik kuramı esasen bir kütleçekim kuramıdır. Albert Einstein Özel Görelilik Teorisi’nde fizik yasalarının tüm gözlemciler için aynı olduğunu, vakum içindeki ışık hızının gözlemcilerin hızı ne olursa olsun hiç bir zaman değişmediğini anlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir