Kan ağlayan insanların sırrı

13 yaşındaki Hintli Twinkle Dwivedi’nin hastalığı karşısında tıp dünyası çaresiz. Genç kızın vücudunda kesik izi ve yara olmamasına rağmen aniden derideki gözeneklerden kan akmaya başlıyor.

İki okulun kanamalar nedeniyle kendisini almaması üzerine en az iki yıl kaçıran Twinkle bazen sabahları yatağından kan gölü içinde uyanıyor. Twinkle’nin ailesi bu gizemli hastalığa çare bulmak için birçok doktora başvurmasına rağmen hala bir çözüm bulabilmiş değil. Twinkle Dwivedi’nin annesi Nandani Diwedi, “Kızımın hastalığına çare bulamadığım için umutsuzluk içinde kıvranıyorum” diyor. Kızlarının bu hastalıktan kurtulması için tıptan çare bulamayınca tapınak, camii, kilise ve kutsal yerlere gittiklerini belirten anne Nandani, buna rağmen çare bulamadıklarını söyledi. Uttar Pradeş’te yaşayan genç kızın, herhangi bir yaralanma durumu olmadığı halde, gözlerinden, burnundan, saç dibinden, boynundan ve ayak tabanlarından günde yaklaşık 50 kez kan geliyor. Twinkle “Ellerimden, gözlerimden, başımdan heryerimden kan geliyor. Kulaklarımdan burnumdan da. Kan gelmeye başladığında canım yanmıyor, ama bu beni biraz yoruyor ve bazen başım ağrıyor” diyor.

kanligoz

İngiltere’de çalışan Amerikalı çocuk doktoru ve kan uzmanı Dr. George Buchanan Twinkle’ın durumunu incelemek amacıyla Hindistan’a gitti. Mumbai’deki Jaslok hastanesinde yatan Twinkle’yi ziyaret eden Doktor Buchanan, “Kafa derisinden ya da avuçlarından kendiliğinden kan gelen birini daha önce hiç görmedim. Tıp tarihinde bu konuda hiçbir şey okumadım.” diyerek şaşkınlığını dile getirdi. Twinkle’nin herhangi bir yaralanma veya kızarıklık olmaksızın saç derisinden başlayan kanamaya şahit olan doktor, gözlerine inanamadı. Buchanan, “Dokunulmamış deriden kan akması fiziksel olarak mümkün görünmüyor. Ama vücudunun hiçbir yerinde kesik ya da yara izin görmedim” diyor.

kan-aglayan

Amerika’nın Tennessee Eyaleti’nde yaşayan 15 yaşındaki Calvino Inman adlı gencin ağladığı zaman gözlerinden, yaş yerine kan geliyor. Doktorları dahi şaşırtan Inman’ın neden bu şekilde tepki verdiği ise henüz aydınlatılabilmiş değil. Arkadaşlarının, içine şeytan girdiğini düşündüğü gencin, günde üç defa, çoğu kez önceden geldiğini hissettiği kanlı gözyaşları yaklaşık bir saat boyunca gözlerinden akıyor. Calvino ve annesi ise Hz. İsa’nın çarmıha gerildiğinde vücudunda oluşan işkence izlerine (stigmata) benzeyen tıbbi esrara bir çözüm bulunması umuduyla, yerel bir televizyon kanallarına çıkıyor. Katıldığı bu programlarda ağlamadan önceki duygularını anlatan genç, “Bazen gözyaşı gibi geldiklerini hissediyorum. Gözlerimin sulandığını hissediyorum. Bazen kanlı yaşlar çıkarken gözlerim yanıyor” ifadelerini kullanıyor. Kanlı gözyaşları ilk gördüğünde korkan Calvino’nun annesi ise bu olayla karşılaşınca ilk olarak acil servisi arayarak tepki vermiş. O anları anlatan anne, “Hayatımın en korkunç anıydı, bana dönüp ‘Anne ölecek miyim?’ dediği zaman yüreğim parçalandı.” derken, oğluna şimdiye kadan birçok MRI, ultrason ve CT taramaları yaptırmasına ve çeşitli uzmanlara götürmesine rağmen henüz kimsenin bu tıbbi esrarı çözemediğini söylüyor.

kanaglayan

Brezilya’da yaşayan 17 yaşındaki Debora Oliveira Santos’un rahatsızlığı, üç yıl önce bebek bakıcısı olarak çalışırken patronu tarafından dövülmesiyle başladı. Önce sadece kulaklarından ve burnundan kan geliyordu. Daha sonra vücudunun farklı yerlerinden kan gelmeye başladı. İlerleyen yıllarda Debora’nın babası çocuklarından birini kurtarmaya çalışırken boğulunca Debora ağlamaya başladı ve gözlerinden kan geldi. Babasının boğularak can vermesi üzerine ağlayan Santos’un gözünden ilk kez o gün kan aktı. O günden beri ne zaman ağlasa Debora’nın gözlerinden kan akmaya devam ediyor. Debora Santos,ağlarken herhangi bir acı hissetmediğini ancak bir yaranın kanaması gibi gözlerinin kanadığını hissettiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir