Kramptan kurtulmak için yapılması gerekenler

Kaslarınızı hareket ettirmek, yaşamınızı sürdürmenizi sağlayan temel bir biyolojik fonksiyondur. Bisiklet sürmekten bulaşık yıkamaya kadar birçok durum kaslarınızın hareket etmesini mümkün kılar. İstenilen hedefi gerçekleştirmek için bilinçli veya bilinçsiz olarak kaslar iki temel manevra yapar: büzülme ve gevşeme. Beyninizin yönetimi altında, yaptığınız işe bağlı olarak kaslarınız k gün boyunca sayısız kere büzüşür ve gevşer.

Kasılma, sinir sisteminiz istenen kas içine uyaranlar gönderdiğinde meydana gelir. Bu, kalsiyumun kullanmak istediğiniz kaslara salınmasına izin vererek kısalmasını sağlar. Diğer taraftan, gevşemiş kaslar asetilkolinesteraz adı verilen ve kasın uzamasını ve gevşemesini sağlayan bir enzimi serbest bırakır. Vücudunuzun düzgün hareket etmesini sağlamak için kaslarınız bu iki işlemi aynı anda gerçekleştirir.

İlk etapta krampa neden olan nedir?
Daha önce de belirtildiği gibi, kasılma ve gevşeme, kasların amaçlanan işlerini yapmalarını sağlayan iki eş zamanlı eylemdir. Bununla birlikte, rahat kaslar da kasıldığında ne olur? Sonuç, genellikle “charley horse” olarak bilinen kramplardır.

Kramplar, bir veya daha fazla gevşetilmiş kasın ani ve istemsiz büzülmesidir, bu da etkilenen bölgeyi geçici olarak kullanmayı imkansız kılar. En belirgin semptom keskin bir ağrıdır ve dokunduğunuzda derinin altında sert bir doku birikimi hissedebilirsiniz. Kramplar çoğunlukla kasların aşırı kullanımı nedeniyle veya uzun süre kasların aynı pozisyonda tutulduğunda ortaya çıkar. Diğer olası nedenler şunlardır;

• Yetersiz kan temini; Bacaklarınızdaki arterlerin daralması kramp benzeri semptomlara neden olabilir.

• Sinir sıkışması; Omurganızdaki sinirlerin sıkışması ayrıca bacaklarınızda kramp benzeri bir ağrı da yaratabilir, bu da genellikle yürüme sürenizi zorlaştırır.

• Mineral tükenmesi; Sağlıksız bir diyet, sonuçta kas kramplarına yol açabilecek mineral eksikliklerine neden olabilir.

Bacak Kramplarından Kurtulmanızı Sağlayan Egzersizler
Alt gövdenizde kramplar tipik olarak baldır kaslarınızı etkiler. Yorucu fiziksel aktiviteden sonra ortaya çıkarlarsa, bu egzersizleri yapmak ağrıyı hemen gidermeye yardımcı olabilir;

  • Tabanlarınızı düz bir yerde tutarken, duvardan 60 – 90 cm uzakta durun. Öne eğilin ve duvara yaslanın. Baldır kaslarının gerdiğini hissedeceksiniz.
  • Diğer bir strateji, etkilenen kaslara bir ısı paketi uygulamaktır. Evde biri yoksa, sıcak bir banyo yapmak da işe yarayabilir.
  • Her iki yöntem de işe yaramazsa, doğrudan sıkışık kasın üzerine buz uygulamak etkili olabilir.

Dönemsel Kramplar Isı Uygulamasıyla Tedavi Edilebilir
Adet krampları, adet gören kadınlar arasında yaygındır, ancak çeşitli şekillerde tedavi edilebilirler. Popüler bir yöntem, karın ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek ısı uygulamaktır. Sıcak bir su şişesi kullanmak, ılık suya batırılmış bir havlu kullanmak veya sıcak bir banyo yapmak dönem kramplarından kurtulmak için yeterli olabilmektedir.

Ayrıca, belirtilerinizi daha da kötüleştirebileceğinden şişkinliğe neden olan yiyeceklerden kaçınmak da önemlidir. Kafein, tuzlu yiyecekler, alkollü içecekler ve yağlı yemekler bu kategoriye girmektedir. Buna ek olarak, rutininize “önleyici egzersiz” ekleyebilirsiniz. Bu sadece bağışıklığınızı daha güçlü hale getirmek için düzenli olarak egzersiz yapmak anlamına gelir;

Ayrıca, uçucu yağları midenize uygulamak etkili bir strateji olabilir. Acı, iltihaplanma ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olacak ve aynı zamanda rahatlamanıza yardımcı olabilecek benzersiz bileşiklerle doludurlar. Potansiyel olarak etkili seçenekler şunları içerir;

• Roma Papatyası

• Tarçın

• Adaçayı

• Selvi

Mide kramplarını tedavi etmek, dönem kramplarına benzemektedir.
Karın kasları kasıldığında mide krampları ortaya çıkar. Asıl sebep genellikle çekirdek odaklı egzersizlerden veya diğer enerjik fiziksel aktivitelerden dolayı kas gerilmesidir. Diğer durumlarda dehidrasyon, gaz birikmesi veya kabızlık gibi sindirim sorunlarının başlaması mide kramplarına katkıda bulunur.

Periyot kramplarına benzer şekilde mide krampları, etkilenen bölgeye ısı uygulanarak tedavi edilebilir. Ayrıca, tedavinize ek bir rahatlama sağlamak için bir masajla takviye edebilirsiniz. Alternatif tedaviler, aşağıdaki esansiyel yağları kullanmayı içerir;

• Nane

• Zencefil

• Papatya

• Kimyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir