Kurtarıcı bitki: Adaçayının Faydaları

Nane ailesinin bir üyesi olan adaçayı (Salvia officinalis), geleneksel olarak yemek pişirmek için kullanıldığı kuzey Akdeniz sahilinden gelmiştir. İtalyanlar adaçayını danaya lezzet katmak, Fransızlar ise sosisler, doldurmalar ve kurutulmuş etler için kullanır. Bitkinin ılık ve misk esansı muhtemelen size ev yapımı hindi giydirmesini de hatırlatır ( bu yemek birçok Amerikalı tarafından sevilen Şükran günü yemeğidir).

Ancak, adaçayı sadece yemek pişirmek için değildir. Ortaçağda, “kurtarıcı” anlamına gelen “Salvia Salvatrix” olarak adlandırılıyordu. Günümüzde, adaçayı yüksek antioksidan kapasitesi ve birçok sağlık yararı ile bilinmektedir. Adaçayı sağlığınızı yeni zirvelere çıkarmak için nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

Adaçayını Sağlıklı Yapan Nedir?
Adaçayının şifalı bir bitki olarak geniş bir geçmişi vardır. Eski Mısırlılar tarafından doğurganlığı arttırmak için kullanıldı ve ilk yüzyılda, bir Yunan doktor, farmakolog ve botanikçi Dioscorides (şimdi farmakolojinin babası olarak bilinir), adaçayının yaraların kanamayı durdurmasına, yaraların dezenfekte edilmesine yardımcı olabileceğini ülserlerin iyileşmesini teşvik ettiğini bildirdi. Ayrıca öksürük ve ses kısıklığı tedavisi için adaçayı suyu kullanılmaktadır.

O zamandan beri, herbalistler şişlik, burkulma, astım ve aşırı adet kanaması gibi farklı durumları tedavi etmek için adaçayı kullandılar.

Adaçanın sağlığa faydaları, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ile bilinen apigenin, luteolin ve diosmetin, gibi flavonoidlere atfedilir. Adaçayı, vücudunuza sınırsız sağlık potansiyeli olan bir polifenolik bileşik olan rosmarinik asit de sağlayabilir. “Kurtarıcı adaçayı” nın bir çare olarak popülaritesi nedeniyle, kapsamlı bir şekilde çalışılmış ve aşağıdaki avantajları sağladığı gösterilmiştir:

Alzheimer hastalığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur; Drugs dergisinde yayınlanan bir 2017 incelemesi, adaçanyıın Alzheimer ve demansı da dahil olmak üzere “bilişsel aktiviteyi arttırma ve nörodejeneratif hastalığa karşı koruma” potansiyelini kaydetti. Bazı araştırmalar, adaçayının genç ve yetişkinlerde sağlıklı hafızayı artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kolesterol ve kan glukozunun düşürülmesine yardım eder; Tıptaki Tamamlayıcı Tedaviler’de yayımlanan 2013 yılında yapılan bir çalışmada, adaçayı yaprağı ekstresi verilen katılımcıların,
üç aylık tedavinin ardından açlık kan şekeri değerinin daha düşük, ancak daha yüksek HDL (“kolesterol”) olduğu görülmüştür iyi kolesterol)

• Menopoz semptomlarını hafifletir; Bir 2011 çalışmasında araştırmacılar S. Bommer, P. Klein ve A. Suter, taze adaçayı yaprağı tabletlerinin alınmasının, sadece dört hafta sonra menopozdaki kadınlar arasında sıcak basma semptomlarını önemli ölçüde azalttığını bildirdi. Sekiz hafta sonra, sıcak basmalar yüzde 64 oranında azaldı.

Ayrıca, boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları gidermek için adaçayı kullanabilirsiniz. Bir çay kaşığı adaçayı yarım bardak su içinde 30 dakika bekletip ardından gargara olarak kullanın. 2009 yılında yapılan çalışamada akut tahliyede bir adaçayı ve ekinezya spreyi kullanmanın neredeyse bir klorheksidin / lidokain spreyi kadar etkili olduğu sonucuna varıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir