McMurdo İstasyonunun Gizemi

Dünyanın en güney noktasında, Antartika’nın en karanlık yerinde kurulu McMurdo kutup istasyonu yıllardır sessiz sedasız çalışıyor. Hakkındaki iddialar kitaplara ve filmlere bile konu oldu ama kimse olayın aslını söyleyemiyor.

mcmurdo-istasyonu

Güney kutbu Antartika’da senelerdir sessiz sedasız faaliyet içide olan McMurdo Amerikan Araştırma İstasyonu, aynı sessizlik içinde artık 1200’den fazla insanın yaşadığı, her gün kargo uçak seferlerinin yapıldığı, kendi nükleer tesisine sahip, heliportu olan 100  binadan oluşan müthiş ama aynı ölçüde gizemli  bir yer haline geldi. İistasyonla ilgili söylenen şey, burada çeşitli uzay projesine destek sağlayacak astrofizik ve astronomi araştırmalarının yapıldığı. Ayrıca atmosferik ölçümlerinin ve hava kirliliğiyle ilgili incelemelerin yapıldığı da belirtiliyor. Ancak bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığını iddia edenler var. Öyle ki McMurdo İstasyonu ile ilgili bu iddialar, filmlere ve kitaplara ilham kaynağı oldu.

mcmurdo-gizem

Bir iddiaya göre McMurdo İstasyonu gerçekte, uzay trafiğinin kontrol merkezi olarak faaliyet gösteriyor ve uzaylı varlıklarla temas buradan yapılıyor.  Bu iddiaların yoğunlaştığı 2000’li yıllarda, Hollywood yapımı “Stargate SG-1” filminde bu konu işlendi. Filmde McMurdo, “Dünya birlikleri” için bir üs olarak gösterilirken, istayona 80 kilometre mesafede ise kayıp kıta Atlantis döneminde kullanılan “Dünyanın ikinci yıldız-gecidi” yeralıyor. Yıldız Geçidi (Stargate), Roland Emmerich’in yönettiği bilim kurgu filminde Mısır’ın Giza Platosu’nda üstünde semboller olan ve dünya elementlerinden yapılmadığı anlaşılan halka şeklinde bir aygıt bulunur. Taş halka aslında arkeolog ve dil bilimci Dr. Daniel Jackson’ın adını “Yıldız Geçidi” olarak tercüme ettiği bir ulaşım aracıdır. Karşılıklı iki geçit arasında bir solucan deliği açarak aradaki milyonlarca ışık yılı mesafenin birkaç saniyede alınması amacıyla tasarlanmıştır. Yapılması gereken tek şey gidilecek geçidin 3 boyutlu uzaydaki konumunu belirleyen altı sembolü (etrafını saran küpün yüzeylerini) ve yolcunun bulunduğu geçidi belirten referans sembolünü belirlemektir. Stargate SG-1 ise Antik Mısır tanrıları ile uzaylılar arasında bağ kuran  Yıldız Geçidi (Stargate) filminin devamı niteliğindedir. Dr. Daniel Jackson Daniel Yıldız Geçidi’nin sadece Dünya-Abydos arasında değil, tüm evrene yayılmış bir sistem olduğunu, Stargate’in Eskiler denilen ırk tarafından yapıldığını, Dünya’da mitolojide tapılan Ra, Apophis, Thor, Anubis gibi tanrıların uzaylı olduklarını keşfeder. Dark Star” ve “Alien” filmlerinde de McMurdo, merkezi bir uzay trafik kontrol istasyonu olarak gösterildi. “Kayıp Kıta Atlantis”i McMurdo ile ilşkilendiren en ilginç çalışma ise “Decipher” (Deşifre) adlı kitap.  Kitapta, McMurdo’da aslında, Atlantislilerin bıraktığı ve tüm dünyadan gizlenen bir “Dünya Kodu” deşifre edilmeye çalışıldığı anlatılıyor. Amerikalı yazar Kim Stanley Robinson da “Antarctica” adlı kitabında bu esrarengiz istasyonla ilgili önemli bilgiler verdi. ABD’nin “Antarktika Programı” çerçevesinde bölgede bir de Amudsen Scott İstasyonu bulunuyor. Burası da McMurdo’ya lojistik destek sağlıyor. Ayrıca özel araştırma projeleri üzerinde çalışmalar yapılıyor. Amudsen Scott İstasyonu’nun en ilginç yerinin ise “Sky Lab” ya da “Gökyüzü Laboratuvarı” olduğu belirtiliyor. Bu istasyonun yarısı ise yeraltında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir