Meditasyon Zihninizi ve Bedeninizi İletişime Sokar

Meditasyon uygulamasının sağlık ve iyiliğin önemli bir parçası olabileceğine inanılmaktadır. Meditasyon sadece güçlü bir rahatlama aracı değil aynı zamanda kaygıyı gidermek, ağrıyı yönetmek, hastalıkları önlemek ve stresi azaltmak için de faydalıdır.

Meditasyon, Kalp Hastalıkları Riskinizi Düşürür
Zihninizin ve bedeninizin karmaşık bir şekilde birbirine bağlı olduğunu gösteren kanıtlar var ve zihninizde olup bitenlerin fiziksel sağlığınız üzerinde bir etkisi olduğuna dair geniş bir kabul var. Beyin görüntüleme meditasyonun beyninizi faydalı yollarla değiştirdiğini göstermiştir ve bilim adamları öznel zihinsel durumunuzdan doğrudan etkilenen binlerce gen tanımlamışlardır. Zihin-beden bağlantısı gerçektir ve ne düşündüğünüz sağlığınızı etkiler.

Aslında, araştırma kalıcı bir olumsuz zihinsel durumun kalp hastalığı için bir risk faktörü olduğunu göstermektedir. Tersine, mutluluk, iyimserlik, yaşam doyumu ve diğer pozitif psikolojik durumlar, kalp hastalığı riskinin düşük olması ile ilişkilidir. Çalışmalardan elde edilen sonuçlar şöyledir “ bulguları, pozitif psikolojik iyi oluşun, geleneksel risk faktörlerinden ve hastalıktan bağımsız olarak sürekli olarak kalp damar hastalıklarına karşı koruduğunu göstermektedir. Spesifik olarak, iyimserlik en düşük oranda kardiyovasküler olay riskiyle ilişkilidir. ”

Bazı insanlar diğerlerinden daha güneşli bir eğilimle doğmuş gibi görünmekle birlikte, meditasyonun iyimserliği arttırdığı ve ruh halini düzenlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, LDL kolesterolünüzü optimize etmeye yardımcı olan ve aşağıdakileri düşüren meditatif uygulamalar da gösterilmiştir:

Kan basıncı
Kortizol
Kalp hızı

Bu bulgular, hipotalamik-hipofiz-adrenal ekseninizin ve her ikisinin de stresle aşırı etkilendiği sempatik sinir sisteminizin aşağı regülasyonu ile tutarlıdır. Stres ayrıca kalp hastalığı için iyi bilinen bir risk faktörüdür ve meditasyonu daha da önemli hale getirir. Kalp sağlığını desteklemenin yanı sıra meditasyon;

  • Duygusal sağlığı ve refahı artırır
  • Öz farkındalığı teşvik eder
  • Bağımlılık ile savaşmaya yardımcı olur
  • Uykuyu geliştirir
  • Şefkat ve nezaket duygularını arttırır
  • Dikkat süresini uzatır
  • Kaygı ve depresyonu azaltır
  • Acıyı yönetir
  • Konsantrasyonu ve hafızayı arttırır
  • Stresi azaltır

Beyniniz Meditasyondan Yararlanıyor
Meditasyon beyniniz için bir tür “zihinsel egzersiz” olarak kabul edilebilir. Amaç, dikkatinizi sürekli olarak diğer her şeyin dışlanmasına nefesini çekmek. Zihniniz ne zaman dolaşırsa, yavaşça nefesinize geri getirmeye çalışın. Forbes.com’a göre, meditasyon zihinlerimizle bağlantı kurmamıza ve kaldıraç kullanmamıza yardımcı oluyor:

“Meditasyon sayesinde zihinlerimizin davranışını daha iyi tanıyoruz ve çevremizin yaşamı nasıl deneyimlediğimizi belirlemesine izin vermek yerine çevremizle ilgili deneyimlerimizi düzenleme yeteneğimizi geliştiriyoruz”.

Son sinirbilimsel bulgularla, bir uygulama olarak meditasyonun hem akıl hem de vücut sağlığını artıran beyin devrelerini yeniden canlandırdığı gösterilmiştir. Meditasyonun bu faydaları, beynin, “nöroplastisite” olarak bilinen bir kalite olan deneyimle derin bir şekilde dönüştürülebileceği vahiyiyle birlikte ortaya çıkmıştır. ”

Aslında, nöroplastisite, beyninizdeki sinir hücrelerinin yeni durumlara ve ortamlarındaki değişikliklere uyum sağlamasına izin verir. Meditasyonun kısa vadeli etkileri arasında, dikkatin arttırılması, iltihabın önlenmesi, kan basıncının düşürülmesi ve stresi azaltılması yer alır.

Tutarlı uygulama ile zaman içinde elde edilen uzun süreli meditasyon faydaları, artan empati ve nezaket, daha fazla duygusal esneklik ve hafıza ve duygusal işlemeyle ilgili beyin bölgelerinde artan gri madde içerir. Meditasyon ve insan beyni üzerine bugüne kadar yapılmış en büyük araştırmalardan birinde belirtildiği gibi, farklı meditasyon türleri beyninizde farklı değişiklikler üretir.

Almanya’daki Max Planck İnsan Bilişsel ve Beyin Bilimleri Enstitüsü’ndeki Nörobilim araştırmacıları, her biri üç ay boyunca üç farklı meditasyon türü için 300 katılımcının incelendiği bir meditasyon programı yürütmüştür. Her üç aylık programdan sonra gerçekleştirilen beyin taramaları, kontrol grubundaki taramalara kıyasla, her meditasyon tipinde yer alan beyin bölgelerinde daha fazla gri madde göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir