Mekke’de Uçan Atın Sırrı Çözüldü !

Sosyal medyada yayınlandığı günden beri Müslüman dindarları heyecanlandıran Mekke’de uçan atın sırrı çözüldü.

Sosyal medya günlerdir Mekke’de uçan atın görüntüsünü konuşuyor. Videoda şimşekler çakarken Allahuekber sesleri arasında anlık olarak gökyüzünde uçan bir at görülüyor. Peki meselenin aslı ne?

KUR’AN’DAN AYETLER OKUYOR

Oldukça düşük kalitedeki kamera görüntüsünde, ışık hüzmelerinin karanlık gökyüzünü aydınlattığını ve bu esnada uçan at olduğu iddia edilen bir nesnenin göründüğünü, arka planda Arapça konuştuğu tahmin edilen bir adamın sesinden dinliyoruz. Adam bu sırada Kur’an’dan ayetler okuyor.

“MEKKE’DE UÇAN AT GÖRÜLDÜ”

Çekimin kaynağı bilinmiyor. Ancak videonun geçmişi takip edildiğinde, 24 Kasım 2014’te, Filipinler‘de Angel Louise Dela Cruz isimli bir kadının videoyu Facebook paylaşım sitesi üzerine yüklemesiyle başladığı bilgisine ulaşabiliyoruz. Ancak kadın ne videoyu kendisinin çektiğini iddia ediyor ne de nereden bulduğunu açıklıyor. Bu tarihten birkaç gün sonra, video “Cidde, Suudi Arabistan‘da Uçan Siyah At” ve “Mekke’de Uçan At Görüldü” başlıklarıyla Youtube‘a yüklendi ve en az bir milyon kişi izledi.

HAZRETİ MUHAMMED’İ TAŞIYAN BURAK MI?

Peki gökyüzünde görülen/görüldüğü iddia edilen şey nedir?

Öne sürülen popüler varsayımlardan biri Hazreti Muhammed’i taşıdığı Kuran’da anlatılan efsanevi at “Burak” olduğuna dair. Kur’an’da anlatılana göre, Al-Burak ismi verilen at, Hazreti Muhammed’i Mekke’den Kudüs‘e oradan da gökyüzüne taşımıştı.

BURAK’IN KANATLARI VAR

Ancak bu varsayım ile ilgili bir sorun var. Şöyle ki, Burak’ın kanatları vardı ancak video görüntülerindeki atın kanatları yok. Bir diğer varsayıma göre, gökyüzünde görüldüğü iddia edilen at Hristiyan kıyamet bilimi çerçevesinde ele alınıyor. Book of Revelation’da hakkında kehanet olduğu belirtiliyor.

AT ŞEKLİNDE HELYUM BALON

Aslında Müslüman ve Hristiyan dindarları heyecanlandıran at bunlardan hiçbiri değil. Konuyu araştıranlara göre video görüntüsünde görünenin çok yüksek ihtimalle at benzeri bir şekle sahip helyum balon. Zira at şeklindeki helyum balonlar Cidde’de bir dükkanda satılıyor. Aşağıda balonları gösteren imaj, uçan at teorisini çürütüyor:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir