Mısır Hükümeti, Enerji Sorunlarını Aşmak için MIT Üniversitesiyle Anlaştı

MIT Üniversitesinin, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’ndan (USAID) 30 milyon dolarlık bir ödül aldığı Kahire’de yapılan iki günlük bir törenle açıklandı.

Bu ödül, MIT’yi önümüzdeki beş yıl boyunca Mısır’da Ain Shams Üniversitesi, Mansoura Üniversitesi ve Aswan Üniversitesi’nde Enerji Alanında Mükemmellik Merkezi’nin geliştirilmesinde kullanılacak. Merkez, ülkenin üniversitelerinin enerji sorunlarına yenilikçi çözümler bulmak için Mısır üniversitelerindeki araştırmacıları MIT’deki uzmanlarla birleştirmeye hizmet edecek.

Enerji Mükemmeliyet Merkezi, Mısır’da kurulan ve USAID tarafından toplam 90 milyon dolarlık yatırımla finanse edilen üç merkezden biri. Merkezler, Mısır, Amerika üniversiteleri ve özel sektör arasında tarım, enerji ve su ile ilgili araştırma, burs ve inovasyonu teşvik etmek için resmi ortaklıklardır. MIT liderliğindeki merkeze ek olarak, Cornell Üniversitesi Kahire Üniversitesi ile ortak olacak ve Kahire’deki Amerikan Üniversitesi İskenderiye Üniversitesi ile ortak olacak ve sırasıyla tarım ve su alanındaki zorlukları ele alabilecek karşılaştırılabilir merkezler oluşturacak.

USAID Misyon Direktörü Sherry F. Carlin, “Merkezler, Amerikan ve Mısır üniversiteleri arasında anlamlı işbirliğini kolaylaştıracak” dedi. “Ortak hedefleri ve zorlukları toplu olarak ele almak, yenilikçi düşünceyi teşvik etmek, özel sektör katılımını teşvik etmek ve tarım, su ve enerji sektörlerinde hükümet politikasını güçlendirmek için en iyi fikirleri bir araya getirecekler.”

Törende Carlin, Mısır’ın yüksek öğrenim ve bilimsel araştırma bakanı olan Khaled Abdel Ghaffar’ın yanı sıra USAID’li Yönetici Mark Green ve Mısır’ın yatırım ve uluslararası işbirliği bakanı Sahar Nasr ile birlikte yer aldı.

Enerjinin Mükemmeliyet Merkezi, MIT Makine Mühendisliği Bölümü’nden Ronald C. Crane Profesörü Ahmed Ghoniem ve makine mühendisliği profesörü ve MIT D-Lab için fakülte araştırma direktörü Daniel Frey tarafından yönetilecek. Önümüzdeki beş yıl boyunca ekip, Ain Shams, Mansoura ve Aswan üniversitelerinin araştırma, eğitim ve girişimcilik kapasitelerini ülkenin en acil enerji ile ilgili sorunlarını ele almak için kurmaya çalışacak.

Ghoniem, “Mısır, iklim değişikliğinden ciddi şekilde zarar görmesi muhtemel yerlerden biri” diyor. “Bu sorunların orada nasıl çözüleceğini öğrenirsek, çözümleri ölçeklemeyi ve bunları ihtiyaç duyan birçok yerde kullanmayı öğrenebiliriz.”

USAID ödülü, MIT ekibinin Mısır’dan Enstitü’ye fakülte ve yüksek lisans öğrencileri getirmesini, büyük, enerji ile ilgili zorluklara MIT bakış açısıyla nasıl yaklaşacaklarını öğrenmelerini sağlayacaktır.

Frey, “Mısırlı fakülte ve lisansüstü öğrencilerini bizimle zaman geçirmeleri için getireceğiz ve onlarla omuz omuza sorunları çözeceğiz” dedi.

Ghoniem ve Frey, Mısır’ın açık alan yakma uygulaması gibi sorunlara yenilenebilir enerji çözümleri geliştirmek için MIT’deki disiplinlerarası araştırmacılarla Mısırlı öğretim üyelerini ve ekipleri bir araya getirecek. Ülkede, tarım öncelikli bir ekonomidir ve bu nedenle, atıkları açık alanlarda yakmak suretiyle bertaraf eden, çok büyük miktarda kirlilik ve sera gazı üreten bir uygulama olarak, önemli miktarda biyokütle üretir.

Ghoniem “Buna“ kara bulut ”diyorlar. “Önceliklerimizden biri, bu sorunu çözüme dönüştürmek için onlarla birlikte çalışmak, ülkede biyokütlenin temiz bir enerji kaynağı olarak kullanılmasıdır.”

Yeni merkez aynı zamanda Mısır’da devam etmekte olan sürdürülebilir projeleri ilerletmek ve yükseltmek için çalışacak. Örneğin, ülke dördüncü en büyük rüzgar enerjisi kullanıcısı ve şu anda 2025 yılına kadar yenilenebilir enerji kullanarak elektriğinin yüzde 42’sini üretmek amacıyla dünyanın en büyük güneş parklarını inşa ediyor. MIT ekibi üniversite arasındaki bağlantıları kolaylaştırmayı planlıyor. Bölgedeki araştırmacılar ve kilit sanayi oyuncuları, ülkenin güneş, rüzgar ve diğer temiz enerji kullanım biçimlerini genişletmek için bir araya geliyor.

Ghoniem, “Enerji alanında MIT’in yenilenebilir enerji teknolojilerinin geliştirilmesi ve geliştirilmesine olan ilgisini karşılayan ve dünyadaki iklim değişikliği sorunlarını ele alan pek çok şeyin yaşandığı bir ülke” diyor.

Beş yıllık işbirliği boyunca, Mısırlı kadınların ve engelli insanların enerjiyle ilgili çözümlerin ortaya çıkmasına dahil edilmesine özel bir vurgu yapılacak.

Ghoniem, “Ülkede bu grupları destekleyen, onları faaliyetlere çekmeye çalışan örgütlerle birlikte çalışacağız ve umarım eğitim, araştırma ve girişimciliğe eşit olarak katılabilirler” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir