Mutlaka Kontrol Etmeniz Gereken Virüs: Hepatit C

Hiç kimse karaciğer olmadan yaşayamaz. Gastroenterolog ve Phoenix’teki Banner Medical Group’un tıbbi şefi olan Dr. G. Anton Decker, “Eğer sağlıklıysanız, muhtemelen karaciğerinizin ne yaptığının farkında bile değilsiniz. Vücudunuzdaki en çok çalışan organın yüzlerce işlevi vardır. Yiyecekleri sindirir, besinleri ve enerjiyi depolar, enfeksiyonlarla savaşır ve kanınızdaki zararlı toksinleri yok eder” ifadelerini kullandı.

Bu nedenle, hepatit C gibi potansiyel olarak tehlikeli bir hastalık karaciğerinizi ve genel sağlığınızı ele geçirme tehdidinde bulunursa, karaciğerinizin düzgün şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamak için gerekli önlemleri almanız gerekir. Hepatit C virüsü 1989’da keşfedilmiştir ve bu virüs kan infüzyonları veya kontamine olmuş iğnelerin paylaşılması gibi kandan kana temas yoluyla yayılabilen tehlikeli bir karaciğer enfeksiyonudur.

Hastalık sadece birkaç hafta veya ay süren hafif bir hastalık olarak ortaya çıkabilir ya da ömür boyu hastalığa yol açabilir.

Hepatit C İstatistikleri: Bu Hastalık Ne Kadar Yaygındır?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), her yıl 30.000 akut hepatit C enfeksiyonu vakası bildirildiğini tahmin ediyor. 2015 yılında ülkede yaklaşık 3,5 milyon kişinin bu hastalığa yakalandığı tespit edildi. Küresel ölçekte ise, hr yıl 130 milyon ila 150 milyon hepatit C vakası bildirilmektedir ve bu rakamlar ciddi bir endişe kaynağıdır. Hastalık Kuzey Afrika, Orta ve Doğu Asya ve Orta Doğu gibi bölgelerde oldukça yaygındır.

Kronik hepatit C enfeksiyonu oranı yüksek olan ülkeler arasında Mısır (yüzde 22), Pakistan (yüzde 4,8) ve Çin (yüzde 3,2) bulunmaktadır. Daha endişe verici olanı, bu enfeksiyona sahip olanların yüzde 50’sinin hastalık çok ileriki safhalara ulaşmadan durumunun farkında olmamasıdır.

Hepatit C Hastalığı, Hastalık Zarar Görene Kadar Semptom Göstermiyor

Kesin semptomları olmadığı için akut hepatit C’yi teşhis etmek zor olabilir. Aslında, enfekte olmuş kişilerin üçte ikisinden fazlası semptom göstermez. Kuluçka süresi (semptomların başlangıcına maruz kalma süresi) iki hafta ile altı ay arasındadır. Belirtilerin ortaya çıkması durumunda, bunlar genellikle diğer viral enfeksiyonlarınkilere benzer. Bunlar; karın ağrısı, eklem ağrısı, ateş, bulantı ve halsizliğidir. Bazı durumlarda sarılık (cildin ve gözlerin sararması) ve kil renkli dışkılar da görülebilir.

Ancak, virüs akut enfeksiyon döneminden sonra bir yıl boyunca kanınızda kaldığında, kronik bir enfeksiyon haline gelir. Bu, hastalığa son derece zarar veren şeydir, çünkü tedavi edilmezse, siroz, karaciğer yetmezliği veya karaciğer kanserine yol açabilir. Hepatit C aslında bugün ABD’de kronik karaciğer hastalığının en yaygın nedenidir.

Çok geç oluncaya kadar genellikle hiçbir belirtisi olmadığından, hepatit C bilmeniz gereken tehlikeli bir hastalıktır. Bu rahatsızlık hakkında iyi eğitimli kalmak, ayrıca vücudunuzu potansiyel uyarı işaretleri için dinlemeyi öğrenmek, hepatit C’yi önlemenin ya da zaten varsa, ondan ciddi komplikasyonlar almanın en iyi yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir