Naziler Nereye Kaçtı?

New York Times gazetesinde yayınlanan 600 sayfalık rapora göre, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerikan istihbarat servisleri aranan Nazi mensupları ve işbirlikçilerine ABD’ye giriş izni verdi. Hükümetin Nazilerin avlanması sicilini irdeleyen raporda “Eziyet görmüş insanlara güvenli liman olmakla övünen Amerika, zorbalara sığınak olmaya başladı” deniyor. 1979’da ise ABD’deki Nazileri ortaya çıkarmak için Adalet Bakanlığı’na bağlı Office of Special Investigation (OSI)adlı dairenin isteği üzerine tarihçiler, avukatlar ve kriminologlar tarafından oluşturulan bir grup tarafından sürdürülen çalışmalarda, 10 bine yakın Nazi’nin ABD’ye sığındığı tesbit edilmişti.

Özellikle 1954 yılında Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı görevlilerinin, Nazi suçlusu Adolph Eichmann’ın yardımcısı Otto von Bolschwing’e sağladıkları yardımın anlatıldığı belgede, “Almanya’yı Yahudilerden kurtarma” planlarının hazırlayıcılarından von Bolschwing’in daha sonra CIA için çalıştığı belirtiliyor. Savaşın bitiminden sonra Amerikan Ordusunun istihbarat örgütü olan Counter Intelligence Corps (CIC) tarafından bu ülkeye getirilen von Bolschowing, 1949 yılında Federal Almanya’daki ilk istihbarat örgütü kurucusu Nazi subayı Reinhard Gehlen’in başını çektiği “Gehlen Grubu”na katıldı. Ardından ABD tarafından Batı Avrupa ülkelerinde komünizme karşı mücadelenin önemli isimlerinden biri oldu. 1954’de ise Gehlen’in ABD’deki temsilcisi oldu. New York Times, ABD Adalet Bakanlığının Nazi geçmişi ortaya çıkınca 1981 yılında sınırdışı etmek istediği von Bolschwing’in aynı yıl 72 yaşında öldüğünü yazdı.

nazi-uyeleri

Raporda 20 kadar nazi ismin olduğunu yazan gazete, Almanya’daki Mittelwerk silah fabrikasını yöneten nazi bilimadamı Arthur Rudolph’a da yer verdi. Nazi Almanyası’nda çalışan bilimadamlarının biraraya getirme programı “Operation Paperclip” (Ataş Operasyonu) çerçevesinde füze üretimi konusundaki uzmanlığı nedeniyle 1945’te ABD’ye kabul edilen Rudolph, daha sonra NASA tarafından ödüllendirildi ve Amerikan Saturn 5 füzesinin babası olarak isimlendirildi. ABD’ye getirilen bir diğer ünlü Nazi mensubu ise Wernher von Braun. nazi döneminde “İntikam Silahı 2″yi yapan von Braun, savaş suçluları mahkemesine çıkarılmak yerine ABD’ye götürüldü ve “Apollo” projesinin taşıyıcı raketlerini geliştirdi

ABD’de yayınlanan “Operation Paperclip: The Secret Intelligence Program that Brought Nazi Scientists to America (Ataç Operasyonu: Nazi Bilim Adamlarını Amerika’ya Getiren Gizli İstihbarat Programı” adlı kitap, ABD Genelkurmay Başkanlığının 1945 yılından sonra bin 600’den fazla Alman bilim adamını ülkeye nasıl getirdiğini belgeleriyle anlatıyor. Gazeteci Annie Jacobsen tarafından yazılan kitaba göre bilim adamlarından bazıları nazilerin lideri Hitler’e sarin gazı ve hıyarcıklı vebanın kitle imha silahlarına dönüştürülmesi için yardımcı olmuş. Kitapta ABD’nin kendi kimyasal ve biyolojik silahlarını üretmek, havacılık ve uzay tıbbı alanında ilerleme sağlamak için “Üçüncü Reich’ın” beyin gücünü kullanmak üzere “Ataç Operasyonu” düzenlediği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir