Neden Bronşit Vücudunuz için Kötü Bir Haberdir?

Günlük yaşamların acelesi ve karmaşası nedeniyle, çoğu insan vücutlarında meydana gelen hayati bir sürece dikkat etmekte başarısız oluyor: nefesleri. Huzurlu ve düzgün nefes alma, aşağıdaki gibi birçok amaca hizmet eder;

  • Vücudu oksijenlendirmek
  • Organ, hücre ve dokuların yenilenmesi
  • Uyarıcı enerji üretimi
  • Toksinleri ortadan kaldırmak
  • Odaklanma ve konsantrasyon artırma
  • Stres, gerginlik ve kaygıyı azaltmak
  • Sakinlik ve rahatlama duygularını arttırmak
  • Bağışıklık sistemini geliştirmek
  • Bağırsak fonksiyonunun iyileştirilmesi

Oksijen burun veya ağızdan girer ve larinks ve daha sonra akciğerlere giden ana geçit olan trakeaya gider. Trakea, bronşlar ve bronşitler gibi daha küçük yolların bulunduğu sol ve sağ bronşlara bölünmüştür. Bu tüpler daha sonra, yaşamsal oksijen ve atık karbondioksit değişiminin gerçekleştiği alveol denilen daha küçük hava keseleri koleksiyonlarına bölünürler.

Bu hava geçiş yolları, yapışkan sümük ile kaplanmış kirpikler adı verilen özel tüylerle kaplıdır. Bunlar çok önemlidir çünkü nefes alabileceğiniz mikropları ve diğer yabancı parçacıkları yakalarlar ve bunları yutup, öksürdüklerinde veya hapşırdıklarında vücudunuzdan burun veya ağzınıza kadar taşırlar.

Vücudun bakımı ve düzgün çalışması için nefes almanın önemli olduğunu söylemek, bu sistemin iyi çalıştığından ve günlük işlerinizi yerine getirmek için doğru nefes almanızdan emin olmak için her adım için çok önemlidir. Bu solunum sürecinin fonksiyonunda bir bozulma olması durumunda, astım veya bronşit gibi bir dizi solunum yolu hastalığından herhangi biri ile hasta olabilirsiniz.

Bronşit Nasıl Anlaşılır?

Bronşit, nefes almanızın önemli bir bölümünü hedefleyen bir hastalıktır – bronşiyal tüpler veya bronşlar. Bronşite sahip olmak, bu geçiş yollarının şişmiş veya iltihaplı olduğu anlamına gelir. Sonunda hasta akciğerlere hava ve oksijen solumayı zorlaştırır ve bu solunum yollarında yüksek miktarda sümük veya balgam geliştirir.

Sık görülen bronşit semptomları arasında nefes darlığı, öksürük, mukus üretimi (açık, beyaz, sarımsı-gri veya yeşil), yorgunluk, hafif ateş, üşüme ve göğüs rahatsızlığı vardır. Soğuk algınlığı veya grip hastalığına neden olabilecek virüsler veya bazı bakteri türleri, bronşit vakalarının çoğundan sorumludur.

Bununla birlikte, hasta sıklıkla tütün veya sigara dumanı, toz, duman, buhar veya kirli hava gibi akciğer tahrişlerine maruz kalırsa, bu hastalığın başlamasına neden olabilir. Hastalara akut veya kronik bronşit teşhisi konulabilir.

Bronşitin Vücudunu Etkilemesine İzin Verme!

Bronşit gibi solunum sistemini içeren hastalıklar, yaşamın bir noktasında kaçınılmaz olacak gibi görünebilir, ancak burası insanların hatalı olduğu yerdir. Bronşit, daha sağlıklı bir yaşam tarzı seçerek ve bu hastalık için riskinize neden olabilecek veya artırabilecek bazı faktörleri ortadan kaldırarak önlenebilir.

Bununla birlikte, hastalığı tedavi ediyor gibi görünebilecek geleneksel tedavi protokollerinin sizi daha fazla zarara maruz bırakabileceğini unutmayın. Reçetesiz satılan (OTC) anti-viral veya ağrı giderici ilaçlar ve antibiyotikler tipik olarak bronşit hastalarına verilir, ancak araştırmalar bunların riskli yan etkiler gösterdiğini ortaya çıkarmıştır

Bu Bronşit sayfaları size ihtiyacınız olan hayati bilgileri sağlayacaktır. Hastalığa neyin neden olduğu, dikkat etmeniz gereken belirtiler, izlenecek en iyi doğal tedaviler ve daha fazla vakanın ortaya çıkmasının nasıl önleneceği hakkında daha fazla bilgi edinin. Çok geç olana kadar beklemeyin – kendinizi bronşitten korumak için şimdiden daha iyi bir zaman yoktur.

Siz veya tanıdığınız biri bronşitten etkilenmişse, yeterli dinlenmeye, sıvı içmek ve ılık ve nemli hava solumak hastalığın iyileşmesine yardımcı olabilir.

Doktorunuzun size de önerebileceği başka tedavi protokolleri vardır. Ancak, etkili çözümleri potansiyel olarak tehlikeli olanlardan ayırmak kafa karıştırıcı olabilir. Sağlık risklerini en aza indirirken ve daha fazla zarar verebilecek tedavilerden kaçınırken bronşiti nasıl yok edebileceğinizi görmek için okumaya devam edin.

Bu Yöntemler Bronşit Belirtilerini Kontrol Altında Tutmaya Yardımcı Olur;

Birçok akut bronşit vakası aslında spesifik bir tedavi olmadan ortadan kalkar. Ne yazık ki, aynısı kronik bronşit için söylenemez, çünkü bu hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur. Bronşit tedavisi için doktorunuz semptomları hafifletmeye ve kontrol altında tutmaya yardımcı olabilecek bazı yöntemler önerebilir:

Bronkodilatörler:

Bunlar bronşiyal tüpleri açar ve yolları kaplayan mukusu temizler.

Oksijen terapisi:

Solunum zorlaştığında oksijen alımını artırmaya yardımcı olur.

Rehabilitasyon programı:

Bir solunum terapisti yardımıyla, nefes alıp verme konusunda size yardımcı olacak bir program oluşturulur.

Duman ve diğer tahriş edici maddelere maruz kalmaktan kaçınmak veya tamamen sigarayı bırakmak:

Bronşit semptomlarını hafifletmek için sigarayı bırakmak ve ciğerlerinize zarar veren tahriş edici maddelere maruz kalmaktan kaçınmak önemlidir.

Nemlendirici cihazı kullanımı:

Bu cihazın özellikle gece uyurken kullanılması, soluduğunuz havanın nemlenmesine yardımcı olur ve mukusun incelmesine ve öksürüğün giderilmesine yardımcı olur.

Nefes egzersizleri:

Bu egzersizler, özellikle kronik bronşitiniz varsa hayati olabilir. Zaman geçtikçe kötüleşebilecek belirtilerinizi yönetmenize yardımcı olabilirler. Nefes egzersizleri günlük aktiviteler sırasında daha az egzersiz yapmanıza ve egzersiz yaparken uygun forma dönmenize yardımcı olur.

İyiden Kötüye Doğru Sıralanan Tedavi Yöntemleri;

Bazı hastalara bronşit tedavisinde bu geleneksel tedavilerden herhangi biri verilebilir. Ancak, eğer mümkünse, uzun vadede yarardan daha fazla zarar verebileceklerinden, onlardan kaçınmak daha iyidir:

• Antibiyotikler: Bu ilaçlar tipik olarak bakteriyel enfeksiyon almış olan hastalara verilir. Antibiyotiklerin bağırsaklarınızda bulunan faydalı bakteri miktarını bozduğu kanıtlanmıştır. Yararlı bakterilerin gelişmesi gereken anaerobik ortamın aksine, patojenlerin ve hastalıkların gelişimine zemin hazırlayan oksijen bakımından zengin bir ortam yaratırlar.

Bağışıklık sisteminiz aynı zamanda, eğer antibiyotik kullanıyorsanız, bağışıklık sisteminizin yaklaşık yüzde 80’i gastrointestinal sisteminizde bulunduğundan, etkileyicidir. MBio dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, sadece tek bir antibiyotik kürü bağırsak mikrobiyomunuzu değiştirebilir.

Daha da kötüsü, hamile bir kadın bronşiti tedavi etmek için antibiyotik kullanıyorsa, bu çocuğun sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Danimarka’da yapılan bir araştırma, annenin hamilelik sırasında antibiyotik alması durumunda çocuğun astım riskinin arttığını keşfetti.

Araştırmacılar, antibiyotiklere maruz kalan çocukların da 5 yaşına gelmeden önce astım nedeniyle hastaneye yatma olasılıklarının yüzde 17 daha fazla olduğunu belirlediler. Antibiyotikler, yalnızca bir bronşit hastası bu tür bir ilacı gerektiren çok ciddi semptomlar ve komplikasyonlar yaşıyorsa tercih edilebilir. Bununla birlikte, hastanın aldığı her antibiyotik dozu için, kaybedilen bağırsak bakterilerini yenilemek için ilacı kullanmadan birkaç saat önce veya sonra bir doz probiyotik alınmalıdır.

• Reçetesiz satılan (OTC) öksürük önleyici maddeler ve ağrı kesiciler: Bunlar, ateş düşürücü ilaçlar için asetaminofen veya steroidal olmayan iltihap önleyici ilaçlar (NSAID’ler), ayrıca inceltme veya gevşetmeye yardımcı olan öksürük önleyici maddeler veya mukolitikler gibi ilaçları içerir. OTC ilaçları ve / veya NSAID’ler çeşitli hastalıklar için geleneksel olarak kullanılmasına rağmen, son zamanlarda yapılan çalışmalar tehlikeli ve yaşamı tehdit edici yan etkilere yol açabileceklerini ortaya koymuştur.

2004 yılı verileri, ABD’deki zehir kontrol merkezlerine asetaminophen doz aşımı nedeniyle yılda yaklaşık 100.000 çağrı yapıldığı belirtilmiştir. Ayrıca; asetaminophen doz aşımı da ciddi karaciğer yaralanmalarına ve hatta ölüme neden olabilmektedir. Öte yandan, aspirin, ibuprofen ve naproksen gibi NSAID’lerin çeşitli olumsuz yan etkileri vardır, bunlardan en sık görülen mide, bulantı ve kusma üçüdür. Kardiyovasküler problemler, GI kanaması, böbrek problemleri, hipertansiyon ve hatta ölüm riskiniz NSAID kullanımında da önemli ölçüde artmaktadır.

• Glukokortikoidler: Bunlar vücuttaki iltihaplanmayı azaltan steroidlerdir, bu nedenle bunların bronşit hastaları için tipik olarak reçete edildiğini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir