Rusya’daki Gizemli Delik

Rusya’nın kuzeyinde yer alan Yamal Yarımadası’nda uydu tarafından çekilen fotoğraf dünyanın gündemine oturdu. Yarımadanın ortasında bulunan ve çapı oldukça geniş olan delik şaşkınlığa neden oldu.

Adanın orta yerine açılmış kocaman bir delik gören yetkililer, bu görüntülerin daha ayrıntılı incelenmesi için Rusya Uzay Araştırmaları Birliği’nden ekipler çağırdılar. İlk başta görüntüleri inceleyen bilim adamları bunun neden kaynaklandığına açıklama getiremediler. Deliğin derinliğinin 80 metre olduğunu söyleyen uzmanlar, deliğin çapının ise oldukça büyük olduğunu belirtti.

gizemli-delik

Rusya’da görülen ve bilim adamlarını şaşırtan esrarengiz deliklerin sayıları ise artmaya devam ediyor. Yamal bölgesinde gizemli çukurun  ortaya çıkmasından iki hafta sonra, iki yeni delik daha ortaya çıktı. Bu delikler üzerinde araştırmalar yapan Rus uzmanlar, deliklerin sırrını henüz tamamen çözemedi.  Bölgedeki tanıklarının ifadeleri ise birkaç farklı durumu işaret ediyor. İlk durumda, mekanın başlarda duman çıkardığını ve sonrasında parlak bir ışık belirdiği söylenirken, diğer bir ifade de ise semavi bir varlığın yere düştüğü belirtilmekte.

gizemli-cukur

İlk iki delik, “dünyanın sonu” anlamına gelen Yamal bölgesinde yer alırken, üçüncü delik bölgenin doğusunda bulunmakta. Bu deliğin en ilginç özelliği ise, mükemmel bir koni şeklinde gibi gözüküyor olması. Rus bilim adamları bu gizemli deliği daha yakından araştırmak için 80 metre derine indi ve buradan örnek topladı. Buldukları verileri inceleyerek görüşlerini paylaşmayı planlıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir