Stalin’in Maymun İnsan Projesi

Kremlin arşivlerindeki gizli belgelere göre, Josef Stalin ‘maymun ve insandan süper asker yaratma’ projesi ile dünyaya hakim olmayı planlıyordu. Maymun-insan melezinden oluşan orduyu bir savaş makinası olarak kullanarak dünyayı fethetmeyi düşünen Stalin bilim adamlarına “Yeni bir yenilmez insan türü istiyorum, acıya dayanıklı, dirençli ve ne ile beslenirse beslensin, gücü etkilenmeyecek bir tür istiyorum” şeklinde direktif vermiştir.

Dönemin ünlü bilim adamı İlya İvanov, eski Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin’e hayvan-insan karışımından süper asker yaratılabileceğini söyledi. Projeyi yürüten Ivanov, zebra ve atı çiftleştirerek ‘süper hızlı bir at’ oluşturma fikriyle de biliniyordu. İlya İvanov, Çar’ın hizmetindeyken yarış atları için suni döllenme çiftlikleri kurmuş ve hayal gücünün sınırları olmayan biyolog olarak ün salmıştı. Stalin “maymun adamlardan” oluşan şikayet etmeyen, yeni nesil bir işçi sınıfı ve asker sınıfı istiyordu. Hızla sanayileşen ülkenin böyle bir sınıfa gereksinimi fazlaydı. Asla acıkmayacak, susamayacak, soğuk iklim şartlarına dayanabilecek, çok güçlü ve en önemlisi zeka seviyesi düşük bir tür. Belgelere göre, bu ‘über-maymunlar’ aynı zamanda büyük tren yolu gibi projelerde ve ağır iş koşullarında hiç yorulmadan, emirlere karşı gelmeden çalışacaktı.

“Maymun Adamlardan” oluşan bir ordu kurmak için Ivanov “maymun ve insanın farklı genetik özelliklerini” alarak savaş için süper bir tür üretilmesi projesine başladı. Stalin’in “Humanzee” adlı melez ırkın oluşturulması için 200.000 dolar finans sağladığı Dr. Ivanov insan spermi ile şempanzeleri gebe bırakmaya çalıştı. Birbirine yakın türlerin aralarında yeni nesil oluşabileceğini düşünen Rus biyoloji doktoru İlya İvanov, amacına en hızlı şekilde şempanze ile insanı birleştirerek erişebileceğini inanıyordu. İlk deneylerini Afrika’da yapmasının sebebi nedeni, maymunları dölleyecek Afrikalı spermlerin, kendi Kafkas köklerine göre başarı ihtimalinin yüksek olduğuna inanmasıydı. Maymun ve insanlarda farklı kromozom yapısı bulunduğunu 1926 yılında henüz bilinmediğinden doktor İvanov, Afrikalı kadınlara bilgileri dışında maymun spermiyle hamile bırakma deneylerine başladı. 1926 yılında üç şempanzede yapılan deney başarısız oldu. Daha sonra Ivanov deneyi orangutan spermi ile Rus bir kadın üzerinde yaptı. Deneyler, 1930 yılına kadar sürdürüldü. İki türün genetik haritasının uyuşmadığını fark eden İvanov deneylerin başarısız olması nedeniyle çalışmayı bıraktı. Dr. İvanov, Stalin’in gizli polisi NKVD tarafından tutuklanarak 1932 yılında gönderildiği Sibirya kampında hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir