Tarihin büyük gizemi : SİMYA

Simya, tarihin ilk dönemlerinden beri büyücülerin, filozofların ve düşünürlerin ilgi odağı olmuş, dünyanın en gizemli alanlarından biridir. Simyacılığın ve simyacıların temel hedefi ölümsüzlüğü ve Felsefe taşını bulmaktır.

✔ Simyacılar, önemsiz malzemelerin bile karıştırılarak Altın ve gümüşe dönüştürülebileceğini iddia ederler.

✔ Simya ile ilk olarak Mezopotamya, Antik Mısır, İran, Hindistan ve Çin’de uğraşılmıştır. Tarihin en gizemli örgütlerinden Gül-Haçlılar Tarikatının da simya ile uğraştığı bilinmektedir. Gül Haçlılar tarikatı, daha sonra büyücülük ve sihirbazlık yaptığı gerekçesiyle kapatılmıştır.

✔ Tarih boyunca simyacılardan nefret edilmiştir. İnsanlar çok gizemli bir uğraş alanı olduğundan dolayı Simya ile uğraşanları ”Şarlatan” olarak görmüştür.

✔ Bazı simyagerler gerçekten kaçık veya şarlatan olsa da, çoğu gerçek anlamda dahi insanlardır. Yerçekimini bir yasa haline getiren Newton’da bir simyagerdir ve simya ile uğraşmıştır.

Simya ile uğraşanların temel hedefleri şunlardır :

✔ Pancea iksirini üretmek. Bu mucize iksir, simya ile uğraşanların anlattığına göre içenlere ”Ölümsüzlük” getireceği iddia edilen sudur.

✔ Felsefe Taşını bulmak. Bu taş, günümüzde bir çok hikayeye ve filme konu olmuştur. Simyacıların en büyük hedefi Felsefe Taşını bulmak ve ona sahip olmaktır. Simyacılara göre bu taşa sahip olan kişi, aydınlığa ulaşacaktır.

✔ Günümüzde hala kullanılan bir çok madde simyacıların yaptığı deneyler sonucu tesadüfen bulunmuştur. Barut, mürekkep, boya, seramik, cam, likör ve esans Simyacıların dünya medeniyetine kazandırdıklarıdır.

✔ 15. Yüzyılda Fransa’da yaşadığı düşünülen ünlü Nicolas Flamel’in, Felsefe taşını bulduğu düşünülmektedir. Yahudi bir büyücüden aldığı kitapla, felsefe taşını nasıl üreteceğini öğrenmiş ve onu elde etmiştir.

Nicolas Flamel’in 1418 yılında öldüğü ve gömüldüğü söylenir fakat mezarı açıldığında içeride ne bir ceset, nede ceset kalıntısı görülmemiştir.

Okuduğunuz için teşekkürler. Daha fazla insanın bu bilgilerden haberdar olması için paylaşımı beğenmeniz ve paylaşmanız rica olunur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir