Uzakdoğu lezzetleri :)

Uzakdoğu mutfağı, dünyanın en tanınmış ve yaygın mutfaklarından birisi. Ancak herşey suşi, pirinç salataları ve çin mantılarından ibaret değil. Bazı yemekler var ki, Uzakdoğulu olmayanların iştahını kapatacak cinsten.

Böcek Larvası


Çin ve Japonya’da çok popüler olan ve yerel halk tarafından patlamış mısır gibi tüketilen böcek larvaları, diğerlerine kıyasla en “makul” olanı. İsteğe göre tuz ve biberle kızartılarak veya biraz soya sosu ve şekerle pişirilerek tüketiliyor.

Sinekli Krakerler

Japonya’da pirinçli kraker üreticileri, tarife sinek, arı, böcek vs. ekleyerek yeni bir “lezzet” yaratmak istemişler. 


Köpek Eti


Uzakdoğulu olmayan pek çok insana tuhaf gelen yiyeceklerden birisi de kızarmış köpek eti. Asyalılar bu tarz etleri sağlık için yediklerini söylüyor.

Maymun Beyni

Güney Çin’de oldukça popüler bir yemek. Fakat bu yemeği kendisinden daha ilginç kılan bir şey var; maymun canlı haldeyken tüketmek. Çin’deki bazı restoranlarda maymunların hareket etmesini engelleyecek özel masalar tasarlanmış ve bu masalarda hayvanlar, kafatası açık şekilde meraklılarna sunuluyor. Maymun beyni yemek, tuhaf olmasının yanısıra insan sağlığı için de oldukça tehlikeli.

Kızarmış Örümcek 

Asyanın güneydoğusu ve özellikle Kamboçya’da çok meşhur bir yiyecek olan kızarmış örümcekler, yabancı turistler tarafından tuhaf karşılanıyor. Burada sokaklarda tepsiler dolusu örümcekle dolaşan kadın satıcılar görebilirsiniz.

Akrepli Kanepeler

Haşarat cinsinin her türlüsünün Uzakdoğu mutfağında bir yeri var.


Kızarmış Fare

Tarla farelerinin toplanıp, çeşitli baharatlarla terbiyelenip kızartılmasıyla elde edilen bu tat, özellikle Vietnam ve Tayland’da çok popüler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir