Uzaydan Gelen Demir Adam!

Alman araştırmacılar, 1938 yılında Tibet’te bulunan, Naziler tarafından Avrupa’ya getirilen Buda heykelinin yaklaşık 10 bin yıl önce Moğolistan’a düşen bir göktaşından yapıldığını ortaya çıkardı. Göktaşına, bağdaş kurmuş, sol elinde henüz ne olduğu tanımlanamayan bir cisim tutan bir adam tasviri oyulmuş. Figürün göğsünde ise Budizm’de şansın sembolü olan gamalı haç yer alıyor. Gamalı haç, daha sonra Nazilerin simgesi olmuştu.

heykel

Meteoritics & Planetary Science” dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, “Demir Adam” olarak bilinen heykelin, 8-10’uncu yüzyıllara ait olduğu sanılıyor. Demir Adam, Aryan ırkının kökenlerini bulması için Asya’ya gönderilen zoolog ve etnolog Ernst Schäfer tarafından 1938 yılında Tibet’te bulunmuş ve Almanya’ya getirilmişti. Heykel, daha sonra bir koleksiyoncu tarafından satın alınmıştı. Adının açıklanması istemeyen koleksiyoncu, Stuttgart Üniversitesi’nden Elmar Bucher’e heykeli incelemesine izin verdi. Heykelden alınan parçalar üzerinde yapılan incelemeler, heykelin ataksit meteor olarak bilinen göktaşından yapıldığını gösterdi. Ataksit meteor, yüksek miktarda nikel içeriyor.24 santimetre uzunluğundaki ve 10,6 kg ağırlığındaki Demir Adam’dan alınan örneklerin kimyasal analizi, taşın Sibirya ve Moğolistan’a düşen göktaşları ile de benzerlik gösterdiğini ortaya çıkardı.

Figürün, Budist tanrı Vaisravana’ya ait olduğu sanılıyor. Zenginlik tanrısı olan Vaisravana, genellikle elinde zenginliği simgeleyen bir limon veya para çantası ile tasvir ediliyor. Birçok kültürün meteorları süs eşyası ya da bıçak yapmak için kullandığı ve antik uygarlıklar arasında göktaşına tapınmanın yaygın olduğu biliniyor. Fakat Demir Adam, şimdiye kadar göktaşına oyulan ilk insan figürü olması bakımından büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir