Yüksek Kan Basıncı (Yüksek Tansiyon) Hakkında Önemli Bilgiler

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yüksek tansiyon dünya genelinde 1.13 milyardan fazla insanı etkilemektedir. Aslında şu anda, Dünyadaki toplam ölümün yaklaşık %13’ü olan yaklaşık 7.5 milyon ölüme neden olan, küresel ölümlerin önde gelen risk faktörlerinden biridir.

Bu hastalıklara maruz kalan insan bakımından Çin ve Hindistan en ağır yükü paylaşmasına rağmen, yaş, cinsiyet, ırk veya etnik kökene bakmaksızın herkesi etkileyebilir. Kendinizi iyi hissetmenize rağmen bilmeden acı çekiyor olabilirsiniz. Fakat bu “sessiz katil” tam olarak nedir ve nasıl yavaş yavaş sizin sağlığınızı yok edebilir? Bu hastalığı daha iyi anlamanız için, önce kan basıncının ne olduğunu ve kardiyovasküler sisteminizin nasıl çalıştığını tanımlayalım.

Dolaşım Sistemi ve Tansiyonu Anlamak
Kardiyovasküler sistem arterleri, kılcal damarları ve damarları içeren kalp, kan ve kan damarları olmak üzere üç ana bölümden oluşur: Bildiğiniz gibi, kalbin işi dolaşım sistemi boyunca kan pompalamaktır.

Sistemik bir dolaşımda, besinleri de taşıyan, oksijen bakımından zengin kan, karmaşık arter ve kılcal damarlardan geçerek farklı vücut parçalarına iletilir. Bu arada pulmoner dolaşımda (küçük kan dolaşımı), vücudunuzdaki karbondioksit gibi atık ürünleri de vücut organlarınızdan da taşıyan oksijen tüketen kan damarlardan kalbe taşınır.

Yüksek tansiyon söz konusu olduğunda arterlerin daha fazla konuşulduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, kan basıncının, kanın damar duvarlarına vücudunuzun geri kalanına pompalanırken uyguladığı atardamar duvarlarına uyguladığı kuvveti ifade etmesidir. Diğer taraftan, yüksek kan basıncı, kanın normalden daha fazla kuvvet ile arterler boyunca geçtiği bir durumdur.

Yüksek Tansiyon Vücudunuzu Nasıl Etkiler?
Yüksek tansiyonu etkileyen ilk vücut parçaları kalp ve atardamarlarımızdır. Atardamarlarımız, kalpte oluşturulan normal tansiyonu tolere edebilir. Bununla birlikte, kronik yüksek tansiyon, LDL kolesterolün toplandığı ve bu atarları tıkamaya başladığı arter duvarlarında küçük yırtılmalara neden olabilir.

Bu kolesterol arter duvarlarında biriktiğinden, arterleriniz sertleşir, kalınlaşır ve daralarak kanın akması için daha az yer sağlar, bu da kan basıncı seviyenizi daha da arttırır. Düşük kan akışını telafi etmek için kalbimiz daha fazla çalışır ve bu fazladan iş yükü sonunda sizi kalp krizi veya kalp yetmezliği riskine sokar.

Kalıcı yüksek tansiyonun etkileri sadece dolaşım sistemi ile sınırlı değildir. Engellenen arterlerinize bağlı olan organlar, yeteri kadar oksijen ve besin kaynağından alınacak ve bu da bunların bozulmasına veya daha da kötüsü organ yetmezliğine yol açacaktır.

50 yıldan daha uzun bir süre önce, yüksek tansiyon yaşlanma sürecinin önemli ve kaçınılmaz bir parçası olarak kabul edildi, bu yüzden “esansiyel hipertansiyon” olarak adlandırıldı. Reçeteli ilaçlar kullanmadan bu durumu geliştirme riskinizi azaltmanın birçok yolu vardır.

Hipertansiyon Riskinizi Düşürmek İçin Bu Stratejileri Benimseyin
Yaşınız, aile geçmişiniz, ırkınız ya da cinsiyetiniz nedeniyle yüksek tansiyon geliştirme riski daha yüksek olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede önleyici stratejiler benimsemeye başlamalısınız. İşte izleyebileceğiniz bazı yaşam tarzı stratejileri;

Sodyum / potasyum oranınızı optimize edin; Yüksek tansiyon diyeti için standart öneri sodyumun kesilmesini içerir. Ancak, gıdalarda iki tür sodyum bulunduğunu unutmayın: işlenmiş tuz ve doğal tuz.

İşlenmiş tuz alımınızı azaltmak, işlenmiş gıdalarda bulunduğundan genel sağlığınız için kesinlikle faydalıdır. Vücudunuzun ihtiyacı olan ise, doğal tuzdur.

Sağlıklı bir tansiyon seviyesini korumanın anahtarı sodyum / potasyum oranınızı optimize etmektir, bu nedenle diyetinizdeki doğal tuzları tamamen ortadan kaldırmak yerine, brokoli, avokado ve ıspanak gibi potasyum bakımından zengin gıdaları yiyin.


Tamamen organik yiyecekler yiyin; Diyetinizi şeker, fruktoz, tahıl ve trans yağ oranı yüksek işlenmiş yiyeceklerle doldurmak yerine, organik yiyecekleri yemelisiniz.

Bazı iyi örnekler arasında taze sebzeler, fermente gıdalar, hayvansal bazlı omega-3 yağ asitleri ve ot beslenen süt ürünleri sayılabilir.

Düzenli olarak egzersiz yaptığınızdan emin olun; Yüksek yoğunluklu aralıklı egzersizler kalbi güçlendirir ve kan akışını iyileştirerek kan basıncı seviyelerinizi normal aralıkta tutmanıza yardımcı olabilir.

Fazla kilolardan uzak durun; Obezite, yüksek tansiyonun en önemli faktörlerinden biridir. Sağlıklı bir vücut ağırlığınız varsa, hipertansiyon geliştirme şansınızı azaltabilirsiniz.

Aklınızı sakinleştirin ve sakinleştirin; Stres, endişe, korku ve diğer güçlü olumsuz duygular sizi kalp hastalıkları riskine daha fazla götürebilir, bu yüzden bu stresli olaylarla karşı karşıya kaldığınızda başa çıkma mekanizmalarınızı nasıl geliştireceğinizi öğrenmelisiniz.

Ayrıca, hafif dokunmayla görselleştirme ve rahat nefes almayı birleştiren Duygusal Özgürlük Tekniklerini (EFT) de denemelisiniz.

Tetikleyicileri kullanmaktan kaçının; Sigara içmek ve aşırı alkol alımı yüksek tansiyonu tetikleyebilir. Genel sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, tamamen sigarayı bırakın ve alkollü içecek tüketiminizi minimumda tutun.

Düzenli olarak içmiyorsanız, kafein tansiyon seviyelerinde artışa neden olabilir, bu nedenle bu bileşime duyarlı olduğunuzu düşünüyorsanız kahve veya diğer kafeinli içecekler içerken daha dikkatli olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir